3 min.
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż

Coraz więcej Polaków chce się szczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje sondaż/ Getty
Najnowsze
19.04.2021
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
18.04.2021
„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?
18.04.2021
„Wasza ‘wolność’ i ‘spisek’ się kończy, kiedy nie możecie złapać tchu”. Ratownik o nagonce na medyków „zaangażowanych w pandemiczny spisek”
18.04.2021
Sukces szczepień w Izraelu. Koniec z noszeniem masek na zewnątrz, szkoły ponownie otwarte
18.04.2021
Ćwicząc więcej, możemy zyskać mniej – to udowodnione naukowo
Obecnie chęć przyjęcia szczepionki na koronawirusa deklaruje ponad 60 proc. osób w Polsce – wynika z sondażu IBRiS. To duży wzrost w porównaniu do badania z drugiej połowy grudnia, gdy szczepić chciała się mniej niż połowa Polaków.
Spis treści
Wzrost liczby Polaków chętnych do szczepienia przeciw COVID-19
Znacząco zwiększa się liczba osób, które chcą się zaszczepić przeciwko COVID-19 w Polsce. Jak pokazuje sondaż IBRiS dla czwartkowej „Rzeczpospolitej” (przeprowadzony w dniach 8–9 stycznia na 1100-osobowej grupie respondentów), obecnie preparat Pfizera lub Moderny chce przyjąć ponad 60,9 proc. ankietowanych.
„Przy czym zdecydowanie chcących jest aż 37,2 proc. respondentów. Kolejne 23,7 proc. osób odpowiedziało, że raczej się zaszczepi. Zdecydowanie przeciwnych szczepieniu jest 16,3 proc. respondentów, a 11,8 proc. odpowiedziało, że raczej się nie zaszczepi” – czytamy.
To wzrost aż o 14 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłym sondażem (przeprowadzonym w dniach 21-22 grudnia, również na grupie 1100 respondentów). Wówczas zaledwie 47 proc. badanych „zdecydowanie” lub „raczej” zamierzało zaszczepić się przeciw koronawirusowi, a 44 proc. deklarowało, że nie zamierza tego robić.
Jak podaje dziennik, nie zmieniła się radykalnie liczba Polaków zdecydowanie sceptycznych wobec szczepienia. W grudniu wynosiła ona 17,1 proc. W styczniu – 16,3 proc. Największe zmiany dokonały się w grupie osób, które w grudniu deklarowały, że „raczej się nie zaszczepią”. O ile przed świętami wśród respondentów było ich 27,1 proc. , o tyle obecnie takie deklaracje składa zaledwie 11,8 proc. ankietowanych.
Więcej chętnych do szczepienia – powody
Co zadecydowało o wzroście liczby chętnych do szczepień w Polsce?
Według szefa IBRiS Marcin Duma „afera szczepionkowa” z celebrytami, którzy otrzymali preparat Comirnaty poza kolejką na WUM, nie odegrała kluczowej roli na zmiany w statystykach.
„Możliwe, że gdyby tej sprawy nie było, wzrost zainteresowania szczepieniami byłby taki sam” – twierdzi ekspert.
Duma zwraca uwagę, że głównym powodem jest raczej coraz większe zmęczenie przedłużającymi się obostrzeniami w kraju. Szczepionki na ten moment zdają się jedynym rozwiązaniem i szansą na powrót do względnej normalności.
Szef IBRiS zauważa także, że coraz więcej osób przekonuje się do szczepień, gdyż weszły już one w życie w Polsce i „nie ma zbyt wielu sygnałów o działaniach niepożądanych”. Wydaje się, że ludzie, którzy obawiali się, że szczepionka przygotowana w tak krótkim czasie nie może być bezpieczna, w końcu przestają się bać preparatów Pfizera czy Moderny.
Poleć artykuł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

19.04.2021
Justyna Moraczewska: gdybym znała swoją wartość, nie dałabym się uderzyć

17.04.2021
Helen Mirren: Mężczyźni robią to, ponieważ młode dziewczyny są bezbronne. Chodzi o władzę i kontrolę

16.04.2021
„Złe rzeczy wzmacniają, uodparniają na hejt” – mówi Grażyna Biskupska, jedna z najsłynniejszych polskich śledczych

16.04.2021