Przejdź do treści

Co z chorymi dziećmi z Ukrainy? Adam Niedzielski przedstawia plan

Leczenie uchodźców w Polsce / (Photo by Andriy Dubchak / dia images via Getty Images)
Leczenie uchodźców w Polsce / (Photo by Andriy Dubchak / dia images via Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Już ponad milion uchodźców przyjechało do Polski. Pomocy potrzebują nie tylko osoby, które ucierpiały podczas ucieczki z Ukrainy, ale też m.in. pacjenci onkologiczni, w tym dzieci. Na jaką pomoc mogą liczyć? „We współpracy z Komisją Europejską chcemy wypracować rozwiązania umożliwiające przekazywanie do szpitali w Europie pacjentów z Ukrainy, m.in. dzieci wymagające długotrwałego leczenia” – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Polska otwarta na pomoc uchodźcom

Stella Kyriakides, komisarz UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, przebywa w Polsce z oficjalną wizytą. Cypryjska politolożka wraz z Adamem Niedzielskim odwiedziła m.in. szpital, gdzie leczeni są pacjenci z Ukrainy, oraz punkt medyczny przy punkcie recepcyjnym, gdzie uzyskują pomoc.

„Będziemy chcieli we współpracy z Komisją Europejską, z panią komisarz, zagwarantować takie rozwiązania, które pozwolą przekazać dzieci do innych szpitali w Europie, by w Polsce nie dochodziło do sytuacji, że mamy dużo przyjęć, a mało wypisów” – mówił w poniedziałek Adam Niedzielski na konferencji przed punktem recepcyjnym przy Hali Kijowskiej w Młynach k. Korczowej.

Minister zdrowia dodał, że pomocy wymagają nie tylko osoby, które ucierpiały podczas podróży z Ukrainy, np. w wypadkach, ale także pacjenci onkologiczni, wymagający długoterminowego leczenia. Niedzielski podziękował też personelowi medycznemu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc uchodźcom.

„Polska jest otwarta na pomoc, ale to jest egzamin dla całej Unii Europejskiej. To jest egzamin, w ramach którego musimy wszyscy okazać solidarność. […]. Jesteśmy na pierwszej linii pomocy, ale chcemy mieć poczucie i dzięki dzisiejszym rozmowom mam takie poczucie, że za nami stoi solidny partner. Partner, który nam pomoże i pozwoli na to, żebyśmy nadal mogli przyjmować uchodźców, rodziny. Tak, żeby ci, którzy walczą na Ukrainie, mogli walczyć w poczuciu bezpieczeństwa o ich rodziny” – mówił szef resortu zdrowia.

„Lekarze dla Ukrainy”

Rozwiązania umożliwiające przekazywanie do szpitali w Europie pacjentów z Ukrainy to niejedyna forma pomocy w ostatnich dniach. Witold Wydmański, student informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracownik Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, stworzył platformę internetową „Lekarze dla Ukrainy”, która łączy lekarzy z potrzebującymi pomocy uchodźcami z Ukrainy.

Platforma dedykowana jest osobom, których leczenie w Ukrainie zostało przerwane, a obecnie potrzebują one konsultacji lekarskiej. To też strona dla pacjentów, którym kończą się leki. Dzięki niej uchodźcy uciekający przed wojną nie muszą samodzielnie wyszukiwać lekarza i umawiać się na wizytę. Osoby, których stan zdrowia będzie wymagać hospitalizacji, zostaną natomiast skierowane do szpitala.

Już teraz na platformie zapisują się kolejni lekarze i przychodnie. To medycy różnych specjalizacji, między innymi z Krakowa, Poznania, Warszawy, Łodzi czy Szczecina. Strona „Lekarze dla Ukrainy” jest dostępna w językach polskim, ukraińskim i angielskim. Jak zapowiedział Wydmański, wkrótce powstanie też możliwość przyłączenia się do pomocy lekarzy z innych krajów.

Naczelna Izba Lekarska apeluje, by przez stronę lekarzedlaukrainy.pl zgłaszały się również osoby, które mogą pomóc w tłumaczeniu dokumentacji medycznej. Prof. Andrzej Matyja, prezes NIL, apeluje do wszystkich lekarzy znających język ukraiński, aby zgłaszali się do pomocy w rozwiązaniu tego problemu.

Lekarze dla Ukrainy / screen lekarzedlaukrainy.pl

Lekarze dla Ukrainy / screen lekarzedlaukrainy.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.