3 min.
Co z chorymi dziećmi z Ukrainy? Adam Niedzielski przedstawia plan

Leczenie uchodźców w Polsce / (Photo by Andriy Dubchak / dia images via Getty Images)
Już ponad milion uchodźców przyjechało do Polski. Pomocy potrzebują nie tylko osoby, które ucierpiały podczas ucieczki z Ukrainy, ale też m.in. pacjenci onkologiczni, w tym dzieci. Na jaką pomoc mogą liczyć? „We współpracy z Komisją Europejską chcemy wypracować rozwiązania umożliwiające przekazywanie do szpitali w Europie pacjentów z Ukrainy, m.in. dzieci wymagające długotrwałego leczenia” – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Polska otwarta na pomoc uchodźcom
Stella Kyriakides, komisarz UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, przebywa w Polsce z oficjalną wizytą. Cypryjska politolożka wraz z Adamem Niedzielskim odwiedziła m.in. szpital, gdzie leczeni są pacjenci z Ukrainy, oraz punkt medyczny przy punkcie recepcyjnym, gdzie uzyskują pomoc.
„Będziemy chcieli we współpracy z Komisją Europejską, z panią komisarz, zagwarantować takie rozwiązania, które pozwolą przekazać dzieci do innych szpitali w Europie, by w Polsce nie dochodziło do sytuacji, że mamy dużo przyjęć, a mało wypisów” – mówił w poniedziałek Adam Niedzielski na konferencji przed punktem recepcyjnym przy Hali Kijowskiej w Młynach k. Korczowej.
Minister zdrowia dodał, że pomocy wymagają nie tylko osoby, które ucierpiały podczas podróży z Ukrainy, np. w wypadkach, ale także pacjenci onkologiczni, wymagający długoterminowego leczenia. Niedzielski podziękował też personelowi medycznemu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc uchodźcom.
„Polska jest otwarta na pomoc, ale to jest egzamin dla całej Unii Europejskiej. To jest egzamin, w ramach którego musimy wszyscy okazać solidarność. […]. Jesteśmy na pierwszej linii pomocy, ale chcemy mieć poczucie i dzięki dzisiejszym rozmowom mam takie poczucie, że za nami stoi solidny partner. Partner, który nam pomoże i pozwoli na to, żebyśmy nadal mogli przyjmować uchodźców, rodziny. Tak, żeby ci, którzy walczą na Ukrainie, mogli walczyć w poczuciu bezpieczeństwa o ich rodziny” – mówił szef resortu zdrowia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
„Lekarze dla Ukrainy”
Rozwiązania umożliwiające przekazywanie do szpitali w Europie pacjentów z Ukrainy to niejedyna forma pomocy w ostatnich dniach. Witold Wydmański, student informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracownik Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, stworzył platformę internetową „Lekarze dla Ukrainy”, która łączy lekarzy z potrzebującymi pomocy uchodźcami z Ukrainy.
Platforma dedykowana jest osobom, których leczenie w Ukrainie zostało przerwane, a obecnie potrzebują one konsultacji lekarskiej. To też strona dla pacjentów, którym kończą się leki. Dzięki niej uchodźcy uciekający przed wojną nie muszą samodzielnie wyszukiwać lekarza i umawiać się na wizytę. Osoby, których stan zdrowia będzie wymagać hospitalizacji, zostaną natomiast skierowane do szpitala.
Już teraz na platformie zapisują się kolejni lekarze i przychodnie. To medycy różnych specjalizacji, między innymi z Krakowa, Poznania, Warszawy, Łodzi czy Szczecina. Strona „Lekarze dla Ukrainy” jest dostępna w językach polskim, ukraińskim i angielskim. Jak zapowiedział Wydmański, wkrótce powstanie też możliwość przyłączenia się do pomocy lekarzy z innych krajów.
Naczelna Izba Lekarska apeluje, by przez stronę lekarzedlaukrainy.pl zgłaszały się również osoby, które mogą pomóc w tłumaczeniu dokumentacji medycznej. Prof. Andrzej Matyja, prezes NIL, apeluje do wszystkich lekarzy znających język ukraiński, aby zgłaszali się do pomocy w rozwiązaniu tego problemu.
Lekarze dla Ukrainy / screen lekarzedlaukrainy.pl
Udostępnij!
Zobacz także

„COVID-19 nie zniknął, przysłoniła go wojna” – przypominają Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego

„Modlę się, żeby nie zabrakło jedzenia”. Kristina relacjonuje codzienne życie w Kijowie

„Nawet 80 proc. osób ma wystarczające zasoby, żeby poradzić sobie z traumą”. Psycholożka wyjaśnia, jak zapobiec PTSD
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

05.02.2023
Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023