3 min.
Wiadomo już, gdzie jest wiosna

Okolice grenlandzkiej osady Narsarsuaq. Źródło: www.flugfelag.is
22.05.2022
Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę
21.05.2022
Jak odpocząć w czasie krótkiego wyjazdu? Podpowiadamy!
20.05.2022
Znany psycholog obraził modelkę plus size za zdjęcie na okładce magazynu Sports Illustrated. Spotkała go fala krytyki
20.05.2022
Menopauza to nie powód do wstydu! Ale nawet połowa kobiet nie mówi o niej partnerom
20.05.2022
22-letnia kobieta wygląda jak dziecko. Od ludzi mijanych na ulicy słyszy: „Czy ten dzieciak jest w ciąży?!”
Podczas gdy u nas temperatury spadają nocą poniżej -10°C, na południu Grenlandii od dwóch tygodni osiągają 10-12°C.
Pytanie: dlaczego wiosna się spóźnia w tym roku? Odpowiedź: Zrobiła sobie postój na południowych krańcach Grenlandii. To w jej kierunku dmuchają teraz ciepłe wiatry znad północnego Atlantyku.
Powinny dąć ku Europie, pchając ku nam jeden za drugim wiosenne niże – ciepłe i deszczowe. Ale od paru tygodni wszystko stanęło na głowie – wiatr mknący ponad oceanem zamiast wiać, jak zwykle, z zachodu na wschód, czyli do nas, wieje ze wschodu na zachód, przynosząc wiosnę na Grenlandię. U nas wciąż biało, a tam świat powoli zaczyna się zielenić.
Osada Narsarsuaq w południowej Grenlandii. Źródło: www.flugfelag.is
Grenlandia kojarzy nam się zwykle z zimnem. Faktycznie, przesadnie ciepła nie jest. Gdyby była, nie zajmowałby jej olbrzymi lądolód. W jego najwyższej części, w miejscu zwanym Summit Station, było wczoraj -40°C. Ale nie cała wyspa jest aż tak chłodna. Jej południowy kraniec leży mniej więcej na wysokości Oslo, czyli nie tak znowu bardzo na północ od nas. W tym roku w tej właśnie części wyspy jest nadzwyczaj ciepło.
W popularnej wśród turystów osadzie Narsarsuaq, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko (dawna baza US Air Force) ze stacją meteorologiczną, zmierzono wczoraj 7°C. Według prognoz podobnie będzie przez cały najbliższy tydzień: maksymalne temperatury w granicach 6-8°C, słonecznie, niezbyt silny wiatr wschodni, czyli od strony Atlantyku. Identyczna pogoda panuje od tygodni w Qaqortoq – głównym mieście południowej Grenlandii, liczącym ponad 3 tys. mieszkańców (na zdjęciu poniżej).
Qaqortoq – główne miasto południowej Grenlandii – liczy ponad 3 tys. mieszkańców. Źródło: Wikipedia
W południowej Grenlandii ciepły był praktycznie cały marzec. W połowie miesiąca w Narsarsuaq zanotowano nawet 12°C, a przez kilka następnych dni temperatury utrzymywały się tu powyżej 8°C. W lutym też nie było źle – nie odnotowano żadnych straszliwych mrozów. Parę stopni poniżej zera – ot i wszystko. Styczeń był podobny.
Anomalia? Być może, ale ciepłe zimy w tej części wyspy to od paru lat prawie reguła. Dawniej pod koniec marca było zwykle nadal dość mroźnie, a także sztormowo i pochmurnie. Teraz często jest słonecznie i prawie bezwietrznie. To zasługa wielkiego wyżu, który coraz chętniej rozsiada się ponad wyspą, przy okazji mieszając w pogodzie w Europie i Ameryce Północnej. To on posyła ku nam mroźne powietrze. A podobno to na Grenlandii jest klimat arktyczny, a u nas – umiarkowany.
Zagajniki leśne w okolicy Narsarsuaq. Źródło: coast-alive.eu
W okolicy Narsarsuaq i sąsiednich osad rosną nieliczne na wyspie drzewa i zagajniki (zdjęcie powyżej). Mieszkańcy wyspy, jakby czując nadchodzącą zmianę klimatu, sadzą kolejne – są to różne gatunki świerków i brzóz. Kto wie, może za parę dekad doliny w tej części Grenlandii znów będą porośnięte gęstym lasem. Jak tysiąc lat temu, gdy przybyli tu Wikingowie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

21.05.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Irena Białówna, pionierka białostockiej pediatrii, stała się bohaterką hiphopowej piosenki

20.05.2022
„Kiedy kobiety będą gotowe do uniesienia spódnicy, to znaczy, że przeszły kolejny poziom emancypacji. Nie mogę się tego doczekać” – mówi Iwona Demko, artystka-waginistka

19.05.2022
Bianka Zalewska, reporterka wojenna: „Można zaakceptować zagrożenie, ciągłe napięcie, chowanie się do schronów. Ale kolejną śmierć?”

16.05.2022