3 min.
26.06.2022
Co roku wracasz z urlopu rozczarowana? Zmień to!
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
26.06.2022
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
26.06.2022
Stanie na rękach – krok po kroku. Z naszym poradnikiem będzie to prostsze niż myślisz!
25.06.2022
Nie stawiaj siebie na szarym końcu! Dlaczego tak trudno o siebie zadbać?
Znacie pojęcie „upcyclingu“? Technicznie rzecz biorąc, kilka z opisywanych przeze mnie rzeczy – chociażby skateboardy z początku mijającego tygodnia – to przykłady produktów powstałych dzięki temu procesowi. Rzecz „zupcyklowana“ to bowiem coś więcej niż zrecyklowana, czyli uratowana przed smutnym losem w spalarni śmieci i oddana do kolejnych przeróbek. To przedmiot, który w efekcie recyklingu dostał szansę być czymś zupełnie innym!
Najwdzięczniejszym efektem procesu upcyclingu są meble. Zapewne dlatego, że przetworzona materia – czy to plastik, drewno, czy papier – rzadko nadaje się do bardziej misternych, lżejszych konstrukcji, których wymaga chociażby moda. Chociaż i takie projekty powstają, o czym jeszcze wspomnę.
Weźmy np. gazetowe ścinki. To świetny materiał do wyplatania… siedzisk, które wyglądają, jakby zrobiono je z wikliny i zachowują podobną trwałość. Pufa polskiej firmy MakkireQu (zdjęcie na otwarcie) – do kupienia za 300 zł w sklepie Ecomateria – jest ręcznie robiona, wytrzymała i praktyczna, bo w jej wnętrzu schować można chociażby gazety. Żeby jabłko padało niedaleko od jabłoni.
Zużyte magazyny, które zalegają na półkach albo w gazetowym koszu, wykorzystać możecie też znacznie prościej, nie używając do tego skomplikowanych technologii. Za sprawą niemieckiego designerskiego kwintetu Nju, przy pomocy ręcznie robionych skórzanych pasów, poduszki i drewnianej brzozowej podstawki, ze stosu nieużywanych pism zrobicie wygodny stołek o regulowanej wysokości!
Źródło: Njustudio.com
Dodaj dwa „Exklusivy“, trzy tomy „Monocle“, pięć „i-D“ i cztery „WAD”-y i już twój mały kuzyn dosięgnie kuchennego blatu. Odejmij po jednym z pism, i sam(a) nie będziesz musiał(a) schylać się przy wiązaniu butów!
Upcycling może też dotyczyć minimalnie większej architektury. Sklejkowa płyta OSB, używana np. do ocieplania dachów czy szalunków w budownictwie, może posłużyć jako całkiem solidny element wyposażenia. Wystarczy ktoś z trwającym lub świeżo zakończonym remontem w rodzinie czy wśród znajomych, kto chętnie pozbędzie się sklejkowych resztek, i porządny stolarz. Przy odrobinie fantazji można z niej wyczarować stoły, krzesła, a nawet – barową ladę, jak w naszym rodzinnym barze Małe Piwo:
rysunek autorstwa Antka Serkowskiego
A wspomniana przetwórcza moda? Pierwszym polskim upcyclingowym hitem był płaszczyk przeciwdeszczowy autorstwa Martyny Czerwińskiej – twórczyni modowej marki Mysikrólik – który projektantka uszyła z… białego ceratowego obrusa.
Zdjęcie: ® Przetwory
Rzecz tak się spodobała, że zajęła drugie miejsce na festiwalu twórczego recyclingu Przetwory w 2009 r. Od tego czasu niestety podobnych upcyclingowych złotych strzałów w polskiej modzie nie było – czekam z utęsknieniem na godnego następcę płaszczyka z ceraty!
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

23.06.2022
„Tatuaż dla niektórych nadal mentalnie bywa nie do przeskoczenia”. O mitach związanych z tatuowaniem mówi Kaja Karolina Chodorowska

21.06.2022
„Te wszystkie przykre słowa były małymi ciosami, przez które coś, co w sobie lubiłam, stawało się moim kompleksem” – mówi Katarzyna Czapraga, ofiara fat shamingu

19.06.2022