2 min.
Prostota recyklingu według Fabiena Capella

Zdjęcie Fabiena Cappella siedzącego na ławce powstałej w trakcie projektu w Korei: Igor Tyuterev, Flickr.com
Czasami nie trzeba wielkich budżetów i niesamowitych technologii, by coś niechcianego przekształcić w coś użytecznego na nowo. Dowodzi tego praktyka Fabiena Capella, francuskiego designera pracującego w Londynie.
Już projekt dyplomowy Fabiena w Royal College of Art uwzględniał ponowne wykorzystanie nieużytków, czyli… choinek wyrzucanych w styczniu całymi masami na londyński bruk. Cappello pozbierał kilka z 1,8 miliona drzewek i przetworzył je w grubo ociosane meble: krzesełka, stoliki, szafki nocne. Te projekty to tylko kropla w morzu, ale jakże przydatna. Może ktoś weźmie systemowo sprawy w swoje ręce?
Źródło: FabienCappello.com
W tym duchu działa trochę londyński dom dla starych elementów wyposażenia nazwany Retrouvius od francuskiego „retrouver”, czyli „odnaleźć”). To miejsce (trochę podobne np. do krakowskiego Miejsca), w którym zgromadzone są zarówno przedmioty codziennego użytku z różnych epok, jak i fragmenty rozbieranych domów – listwy, framugi, okna, okratowania kominków. Retrouvius zaproponował dzielnemu Francuzowi, by znalazł nowe zastosowanie dla trzech materiałów pozyskanych z rozbieranych albo przerabianych budynków. Cappello zabrał się za piaskowiec z drugiego terminalu lotniska Heathrow, panele podłogowe ze szkoły w północnym Londynie i dębowe szuflady z Muzeum Historii Naturalnej. Przetworzył je odpowiednio na:
Stół/ławkę
Źródło: FabienCappello.com
biurko
Źródło: FabienCappello.com
i skomplikowany, acz widowiskowy system półek:
Źródło: FabienCappello.com
Znacznie dalej idący projekt Cappella nie obyłby się bez wsparcia British Council, który wysłał designera do Korei Południowej, by wraz z grupką tamtejszych studentów wziął udział we wspólnym projekcie inspirowanym lokalną kulturą.
Ekipa warsztatowiczów, fot. Igor Tyuterev, źródło: Flickr.com
W efekcie powstał zestaw mebli do świeżo odremontowanego wnętrza, które zmieniono w kawiarenkę o wdzięcznej nazwie Happiness for Daily Life. Cały proces nadzorowany przez Capella zaowocował rewitalizacją wnętrza i powstaniem serii mebli, w tym wdzięcznych ławeczek, których kolory zostały zainspirowane barwami koreańskich świątyń i ludowymi zdobieniami.
Fot. Igor Tyuterev, źródło: Flickr.com
Już za kilka dni w krakowskim MOCAK-u rusza wystawa polskiego i brytyjskiego ekologicznego wzornictwa, na której zobaczymy też jakiś projekt Fabiena Cappelli. Ciekawe, co to takiego będzie!
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

05.02.2023
Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023