2 min.
Podnosisz ciężary? Rozciągaj się!

Fot. Katarzyna Milewska
26.05.2022
Loren Schauers, który stracił połowę ciała w wypadku, ma dość tych samych pytań. „Nie spytałbyś przypadkowej pary na ulicy, jak uprawia seks”
26.05.2022
Anna Wiatrowska o obsesji polskich szkół na punkcie ubioru uczennic: „Wszystko w imię przyzwoitości i kultury 'nie kuszenia chłopców’”
26.05.2022
„Powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka”. Oburzony ojciec trzylatki ma nam coś ważnego do przekazania
26.05.2022
„Żałoba po relacji, której nigdy nie było, może przynieść cierpienie, ale też wolność” – pisze psycholożka Sara Tylka o nieudanej więzi z mamą
26.05.2022
„Jak strasznie dużo wymagamy od naszych (i cudzych) ciał, które noszą, rodzą, karmią, nie dosypiają…”. Anna Czartoryska-Niemczycka zwróciła się do mam z ważnym apelem
Nie jest to porada typu „stretching to obowiązkowy element każdego treningu”. Tak jest, ale jeśli podnosicie ciężary, powinniście wiedzieć, czemu jest to dla was podwójne ważne.
Znam wiele osób, które podnoszą ciężary i mimo że wyglądają świetnie, ani nie cieszą się najlepszym zdrowiem ani tym bardziej – elastycznością. Pozostaje dla mnie tajemnicą, dlaczego dla niektórych ćwiczenia rozciągające są obcym zjawiskiem, ale postaram się im skutecznie uświadomić, że powinni sobie o tym przypomnieć.
Po pierwsze, pożegnacie się z większością bólów i strzykań, które być może uważacie za nieodłączny element stretchingu – mimo że tak nie jest. Po drugie będziecie regenerować się znacznie szybciej i szybciej odzyskiwać siłę po ciężkich treningach. Nie sposób nie przypomnieć, że rozciąganie zmniejsza także ryzyko kontuzji. Nie można bowiem zbyt skutecznie nabierać siły (i ewentualnie obwodów mięśni), jeśli przy prostym ruchu plecy rażą was prądem.
W książce Pavla Tsatsouline’a „Siła dla ludu” przytacza on cytat legendy radzieckiej sztangi Jurija Władsowa: „Rozciągałem kręgosłup na każdym treningu, stosując każde dostępne ćwiczenie. A ponieważ maniakalnie przestrzegałem tej zasady, przez wszystkie lata w wyczynowym sporcie nigdy nie zaznałem bólów pleców, tak często trapiących sportowców”.
Oprócz wspomnianych zalet zdrowotnych, poprawne rozciąganie może dodać też siły. Pavel Tsatsouline przytacza w swej książce badanie amerykańskie dr Wayne’a Westcotta, w którym uczestnicy, którzy przez 20 sekund rozciągali mięśnie poddane chwilę wcześniej ćwiczeniom siłowym, uzyskali w trakcie 10-tygodniowego programu prawie 20 procent siły więcej niż grupa, która się nie rozciągała. Dr Westcott sugerował, że skoro funkcjami mięśnia są skurcz i rozciągnięcie, nie trenując jednej z tych funkcji, uzyskuje się gorsze wyniki w drugiej. Czyli takie jin i jang czynności mięśniowej.
Tsatsouline uważa, że niektóre zaawansowane ćwiczenia na gibkość, np. rozciąganie izometryczne na progu zamknięcia czy rozciąganie powięzi, zwiększają siłę nawet o 20 procent dzięki odwrażliwieniu receptorów w ciałkach Golgiego w ścięgnach. Receptory te są bezpiecznikami, które ograniczają waszą siłę. Te mikroskopijne czujniki rozmieszczone w tkankach łącznych blokują mięśnie, gdy zarejestrują siłę przekraczającą określony limit.
Mam nadzieję, że nie muszę dłużej przekonywać!
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.05.2022
Paulina Holtz: „Daję moim córkom szansę, aby same ogarnęły swoje życie”

26.05.2022
Malina Błańska: „Z okazji Dnia Matki w Polsce powinniśmy kobietom palić znicze”. Jak mówienie o trudach bycia mamą zbliża nas do szczęśliwego macierzyństwa

24.05.2022
Czasem przeleci helikopter, a gdy strzelają na poligonie, okna się trzęsą. „Gdyby tu wojna wybuchła, to byśmy nie zauważyły” – mówi jedna z mieszkanek Braniewa

21.05.2022