2 min.
Czy ćwiczenia na czco są skuteczne w odchudzaniu?

Zdjęcie: www.stocksnap.io | Matthew Henry
Dlaczego chcemy ćwiczyć na czczo? Czy teoria o szybszym spalaniu tłuszczu jest uzasadniona? Lekarze zalecają, że lekki posiłek pomoże przejść przez trening bardziej komfortowo i z większą ilością energii.
Największą bolączką jest to, że brakuje badań długoterminowych na ten temat. Owszem, jeśli sprawdzamy efekty tu i teraz, to ćwiczenie z pustym żołądkiem wydaje się mieć więcej zalet. Naukowcy z Glasgow piszą to nawet wprost. Ich zdaniem oba rodzaje treningu (po posiłku i na czczo) zwiększają spalanie tłuszczu w ciągu dnia i poprawiają metaboliczny profil krwi (np. zawartość lipidów, glukozę), jednak to ćwiczenie przed śniadaniem skutkuje większą utratą tłuszczu i niższym poziomem tłuszczu we krwi. – Każdy rodzaj aktywności fizycznej jest pozytywny dla zdrowia, jednak możemy osiągnąć ekstrakorzyści, trenując przed zjedzeniem – uważa dr Jason Gill z Institute of Cardiovascular and Medical Sciences. Sami jednak badacze przyznają, że należy sprawdzić efekty w dłuższym czasie. Poza tym w badaniu udział wzięło zaledwie 10 osób.
Podobne zdanie mają naukowcy z Harvardu. Dr William Kormos przytacza jedno z badań z udziałem zdrowych mężczyzn – wykonywanie ćwiczeń aerobowych na czczo zwiększało wykorzystanie tłuszczu jako materiału energetycznego. Inni badacze poszli dalej – odkryli, że zmiany metaboliczne zachodzące dzięki ćwiczeniu na czczo pomagają organizmowi lepiej wykorzystywać insulinę, co może chronić przed cukrzycą. Pomimo wszystko, nie jest pewne, czy ćwiczenie z pustym żołądkiem pomaga stracić na wadze.
Złe samopoczucie i mniej mięśni
Po ćwiczeniu na czczo możemy odczuwać różne dolegliwości związane z niskim stężeniem glukozy we krwi. Douglas Paddon-Jones, naukowiec badający fizjologię mięśni z University of Texas Medical Branch, ostrzega, że po treningu możemy czuć się zmęczeni i nerwowi, a w jego trakcie nie będziemy w stanie tak intensywnie ćwiczyć, jak po jedzeniu. – Lekki posiłek pomoże przejść przez trening bardziej komfortowo i z większą ilością energii – zaleca.
Posiłek jest szczególnie ważny u osób po 55. roku życia. W nocy organizm przechodzi na inne tory w celu utrzymania cukru na właściwym poziomie, i jeśli ćwiczymy przed śniadaniem, trwamy w tym stanie, a nasz organizm działa w myśl zasady „muszę przetrwać”. To może powodować utratę masy mięśniowej – a o nią w pewnym wieku powinniśmy się raczej starać, gdyż naturalnie jej ubywa.
Ćwiczenie na czczo może pomóc nam wcisnąć się w mniejszy rozmiar spodni. Czy w dłuższej perspektywie wyjdzie nam na plus? Na to pytanie naukowcy niestety nie znają jeszcze odpowiedzi.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

27.01.2023
Hela Tokarz z Kolektywu Chemia: Osoby zgłaszające się na SOR po odurzeniu tzw. pigułką gwałtu często nazywane są „naćpanymi” i są ignorowane

26.01.2023
Co to jest dobra rozmowa, mówi psycholożka Iza Maliszewska: „Musimy porozmawiać” brzmi strasznie, to zwiastun tragedii

24.01.2023
Łukasz Tchórzewski: „Kultura” picia alkoholu w Polsce jest zjawiskiem patologicznym. W ten sposób wychowuje się pokolenia kolejnych alkoholików

22.01.2023