2 min.
Czy ćwiczenia na czco są skuteczne w odchudzaniu?

Zdjęcie: www.stocksnap.io | Matthew Henry
Najnowsze
26.02.2021
Jak wyglądają skutki wychowywania dziewczynek w duchu „grzeczności”? Wyjaśnia Magda Korczyńska
25.02.2021
Hiszpańskie miasto obwieszcza, że jest pierwszym, które pokonało pandemię COVID-19
24.02.2021
Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi
24.02.2021
Co zobaczysz, gdy wpiszesz słowo ‘pielęgniarka” w wyszukiwarkę grafiki Google? „Szału nie ma. Zaproszenie do burdelu” – kwituje Mateusz Sieradzan
24.02.2021
Ludzie szczęśliwi chętniej stosują się do obostrzeń – wynika z analizy zachowań społecznych w pandemii
Dlaczego chcemy ćwiczyć na czczo? Czy teoria o szybszym spalaniu tłuszczu jest uzasadniona? Lekarze zalecają, że lekki posiłek pomoże przejść przez trening bardziej komfortowo i z większą ilością energii.
Największą bolączką jest to, że brakuje badań długoterminowych na ten temat. Owszem, jeśli sprawdzamy efekty tu i teraz, to ćwiczenie z pustym żołądkiem wydaje się mieć więcej zalet. Naukowcy z Glasgow piszą to nawet wprost. Ich zdaniem oba rodzaje treningu (po posiłku i na czczo) zwiększają spalanie tłuszczu w ciągu dnia i poprawiają metaboliczny profil krwi (np. zawartość lipidów, glukozę), jednak to ćwiczenie przed śniadaniem skutkuje większą utratą tłuszczu i niższym poziomem tłuszczu we krwi. – Każdy rodzaj aktywności fizycznej jest pozytywny dla zdrowia, jednak możemy osiągnąć ekstrakorzyści, trenując przed zjedzeniem – uważa dr Jason Gill z Institute of Cardiovascular and Medical Sciences. Sami jednak badacze przyznają, że należy sprawdzić efekty w dłuższym czasie. Poza tym w badaniu udział wzięło zaledwie 10 osób.
Podobne zdanie mają naukowcy z Harvardu. Dr William Kormos przytacza jedno z badań z udziałem zdrowych mężczyzn – wykonywanie ćwiczeń aerobowych na czczo zwiększało wykorzystanie tłuszczu jako materiału energetycznego. Inni badacze poszli dalej – odkryli, że zmiany metaboliczne zachodzące dzięki ćwiczeniu na czczo pomagają organizmowi lepiej wykorzystywać insulinę, co może chronić przed cukrzycą. Pomimo wszystko, nie jest pewne, czy ćwiczenie z pustym żołądkiem pomaga stracić na wadze.
Złe samopoczucie i mniej mięśni
Po ćwiczeniu na czczo możemy odczuwać różne dolegliwości związane z niskim stężeniem glukozy we krwi. Douglas Paddon-Jones, naukowiec badający fizjologię mięśni z University of Texas Medical Branch, ostrzega, że po treningu możemy czuć się zmęczeni i nerwowi, a w jego trakcie nie będziemy w stanie tak intensywnie ćwiczyć, jak po jedzeniu. – Lekki posiłek pomoże przejść przez trening bardziej komfortowo i z większą ilością energii – zaleca.
Posiłek jest szczególnie ważny u osób po 55. roku życia. W nocy organizm przechodzi na inne tory w celu utrzymania cukru na właściwym poziomie, i jeśli ćwiczymy przed śniadaniem, trwamy w tym stanie, a nasz organizm działa w myśl zasady „muszę przetrwać”. To może powodować utratę masy mięśniowej – a o nią w pewnym wieku powinniśmy się raczej starać, gdyż naturalnie jej ubywa.
Ćwiczenie na czczo może pomóc nam wcisnąć się w mniejszy rozmiar spodni. Czy w dłuższej perspektywie wyjdzie nam na plus? Na to pytanie naukowcy niestety nie znają jeszcze odpowiedzi.
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.02.2021
„Masaż medyczny to nie masaż erotyczny!”. Przedstawicielki zawodów medycznych mówią STOP

21.02.2021
Magdalena Lamparska: Ktoś zabrał nam dziewczyńskość! Jesteśmy nastolatkami, a potem od razu kobietami, mamami, żonami

20.02.2021
Genevieve Nnaji: Dla mnie feminizm to przede wszystkim dostęp do podstawowych praw człowieka

18.02.2021