3 min.
Czas na ogród! Za chwilę ruszają projekty dla mieszczuchów marzących o własnym poletku pośrodku miejskiej dżungli. Poczytajcie, gdzie i co uprawiać!
W najbliższą sobotę, 24 maja, w Warszawie rusza pierwszy z projektów ogrodowych – Miasto i Ogród pod patronatem marki BMWi. Uprawa miała wystartować w minioną sobotę, ale pogoda pokrzyżowała ogrodnikom szyki. W przestrzeni Fabryki Norblina, pięknego, centralnie położonego kompleksu z czerwonej cegły w środku miasta, rozlosowane zostaną poletka do uprawy ziół i jadalnych roślin. Na miejscu będzie je można nie tylko zasadzić z dostępnych nasion i sadzonek, ale i pielęgnować zgodnie z zasadami zrównoważonego rolnictwa, które przybliżą wszystkim chętnym doświadczeni ogrodnicy. Teren przeznaczony pod uprawę zostanie podzielony na dwie części – tę do indywidualnego zagospodarowania, dla szczęściarzy, którzy wylosują imienny ogródek w sobotę (należy się wcześniej zgłosić via Facebook) i część społeczną, którą pielęgnować będzie mógł każdy, kto zawita do Fabryki Norblina.
Plan zagospodarowania Fabryki Norblina według Jakuba Szczęsnego, autora projektu architektonicznego Miasta i Ogrodu, źródło: Facebook.com
Projekt potrwa aż do października, więc uprawą będzie się można porządnie nacieszyć – nie tylko samym wzrostem roślin, ale też działaniami edukacyjnymi i animacyjnymi, które poprowadzą wspierające działania Miasta i Ogrodu Artanimacje i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Opłaca się śledzić wieści na temat samego sobotniego otwarcia, bo od rana, przy dobrej pogodzie, ruszą wspólne prace ogródkowe, a o 17 rozlegną się dźwięki koncertu Macia Morettiego i Marcina Maseckiego.
Przygotowania do sobotniego otwarcia ogrodu idą pełną parą!, źródło: Facebook.com
Analogiczny pomysł na ogród w mieście rusza po raz kolejny w Poznaniu w ramach festiwalu Malta i jego społecznego ramienia – Generatora Malta. W czterech dzielnicach – na Jeżycach, Śródce, Łazarzu i Wildzie – mieszkańcy angażują się w reanimację przestrzeni, jej zazielenianie i rewitalizację. Na razie nie ma jeszcze dokładnego opisu prac, ale warto monitorować stronę projektu, by śledzić postępy i nie przegapić momentu, w którym można zaangażować się w coś zielonego!
Zeszłoroczna uprawa w ogródku na Śródce, źródło: Generator.Malta-Festival.com
Trwa też akcja powiązana z miejskimi ogrodami na warszawskiej Ochocie – w ramach wspólnego projektu Urzędu Dzielnicy Ochota, LokaLOVE i pro-ekologicznej inicjatywy Pixxe 25 maja można będzie ruszyć po mieście śladami jadalnych roślin. Podczas dwóch minionych spotkań od prowadzącej spotkania aktywistki Jodie Baltazar można było dowiedzieć się o tym, jak zaplanować swój ogród na balkonie, a także, jak sadzić, przesadzać i podlewać, żeby nie przesadzić. W trzeciej i zarazem ostatniej edycji akcji Uprawiajmy na Ochocie wszyscy zainteresowani ruszą w miasto ze scyzorykami, by zorientować się, cóż ciekawego i jadalnego kryją w sobie miejskie klomby i zarośnięte osiedla, a także nauczyć się przygotować z nich smaczną przekąskę! Zbiórka o godzinie 11 w świetlicy Ogródków Działkowych ZELMOT przy ul. Grójeckiej 129.
Poprzednie majowe spotkanie w ramach akcji Uprawiajmy na Ochocie, źródło: Facebook.com
Miejskie ogrodnictwo ma się coraz lepiej i niezmiernie mnie cieszy tak gwałtowny przyrost inicjatyw. Nawet moja macierzysta redakcja, KUKBUK, rozpisała w tym roku konkurs wśród studentów architektury krajobrazu SGGW na zaaranżowanie naszego tarasu pod kątem ogrodowym! Dawajcie znać, jeśli jakiś miejski ogród umknął mojej uwadze!
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

05.02.2023
Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023