2 min.
Jak wykorzystać kółka gimnastyczne?

Fot. Katarzyna Milewska
Najnowsze
25.01.2021
Lek. Bartosz Fiałek wzburzony weekendowymi imprezami: ludzie, których ignorancja przekracza „dach świata”
25.01.2021
Genogram – do czego służy, jak zrobić, symbole genogramu
24.01.2021
Dagmara Seliga: w Polsce jest coraz więcej coachów, a brakuje przepisów regulujących ten zawód [WIDEO]
23.01.2021
Zatroszcz się o siebie zimą. Podpowiadamy, jak to zrobić
23.01.2021
„W oceanach ląduje 50 tysięcy ton plastikowych strzępów po siatkach”. Sylwia Majcher przekonuje, że czas zrezygnować z foliówek
Kółka gimnastyczne to jedno z najstarszych narzędzi do budowania ogólnej siły i równowagi. Do dziś wykorzystuje je wielu sportowców. Niezależnie od poziomu umiejętności każdy może na nich wykonać trening, angażując przy wiele mięśni. Jak na nich ćwiczyć?
Zalety:
– budujesz siłę funkcjonalną (taką, którą wykorzystasz w życiu codziennym i sporcie),
– aktywujesz mięśnie głębokie,
– poprawiasz równowagę,
– uczysz się kontroli nad swoim ciałem,
– przy zachowaniu prawidłowej techniki wzmacniasz także stawy i poprawisz zakres ich ruchomości,
– wzmacniasz mięśnie brzucha.
Gdzie trenować?
Obecnie prawie każdy klub fitness wyposażony jest w kółka gimnastyczne. Możesz je znaleźć w klubach crossfitowych oraz tych, w których trenuje się street workout czy kalistenikę.
Oto kilka przykładowych ćwiczeń:
Ćwiczenie 1 – wiosłowanie
Złap kółka i zejdź do pozycji horyzontalnej. Ciężar utrzymuj na piętach i rękach. Twoje ciało powinno być ułożone idealnie w linii prostej (biodra wysoko). Pamiętaj, aby łopatki były ściągnięte, a barki nie schodziły się do środka. W trakcie wydechu przyciągnij kółka do zewnętrznej części klatki piersiowej i wytrzymaj 2–3 sekundy. Kontrolując prawidłowe ułożenie ciała, wróć do pozycji wyjściowej.
Ruch wykonaj w 10-12 powtórzeniach.
Ćwiczenie 2 – push-up
Pochyl się do przodu i złap kółka wyprostowanymi rękami. Oprzyj na nich ciężar swojego ciała. Weź wdech i wykonaj pompkę, zatrzymując się w momencie, gdy łokcie znajdą się w jednej linii z barkami. Wraz z wydechem wróć do pozycji wyjściowej. Aby ułatwić lub utrudnić sobie to ćwiczenie, zmień kąt nachylenia ciała w stosunku do podłoża – im jest większy, tym więcej siły trzeba włożyć.
Ruch wykonaj w 10–12 powtórzeniach.
Ćwiczenie 3 – dipy
To ćwiczenie nieco trudniejsze niż pozostałe. Jeśli jesteś osobą początkującą, możesz użyć do pomocy krzesła lub gumy zaczepionej między kółkami.
W pozycji pionowej, z lekkim pochyleniem w przód wesprzyj się rękami na kółkach. Łokieć skierowany w tył powinien być blisko ciała. Weź wdech i powoli opuszczaj się w dół do momentu, gdy łokieć stanie się przedłużeniem barku. Wraz z wydechem wygeneruj maksymalne napięcie – wyprostuj ramiona i postaraj się wrócić do pozycji wyjściowej.
Jeżeli nie dasz rady, możesz wykonać tylko opuszczanie w dół w bardzo wolnym tempie. Ruch wykonaj w 10-12 powtórzeniach.
Powtórz całość 5 razy.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.01.2021
Wojciech Kulesza: „efekt Jandy” brzmi chwytliwie, ale żadne badania tego nie wychwycą

24.01.2021
„Dla wielu dziewczyn to rodzaj terapii” – mówi Martyna Dominikowska, trenerka „zakazanego” tańca exotic

23.01.2021
Frances McDormand: Przeważnie grałam bohaterki wspierające mężczyzn. To częsty scenariusz wielu kobiet, że wspieramy głównych bohaterów

22.01.2021