2 min.
Jak dożyć stu lat?

Zdjęcie: shutterstock
28.06.2022
Kamila Kalińczak: „Stygmatyzowanie, poniżanie i obrażanie bezdzietnych kobiet musi się skończyć”
28.06.2022
Dziesięć lat – tyle czekała pacjentka z Wielkiej Brytanii na diagnozę. Zaczęło się od nocnych potów
28.06.2022
„Ludzie cały czas wywierali na mnie nacisk, ciągle pytali: 'a kiedy dziecko?'” – Lenka Klimentova szczerze o problemach z zajściem w ciążę i społecznej presji
27.06.2022
Kontrowersyjne treści w podręczniku do nowego przedmiotu HiT. „Mamy do czynienia z seksualizacją zamiast edukacji seksualnej”
27.06.2022
Rusza pierwszy proces o gwałt dokonany przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie
Recepta na długie i zdrowe życie? Unikanie jazdy samochodem i przygotowywanie posiłków w domu – taki sekret długowieczności wyłania się z ostatnich badań.
Wraz z postępem cywilizacyjnym zyskaliśmy wiele, ale i sporo straciliśmy. To, co akurat mnie rzuca się szczególnie w oczy, to nasza słabość do wygody. Dopadła nas wygoda poruszania się i wygoda jedzenia. Coraz częściej jeździmy samochodami, jemy w restauracjach, barach, kupujemy gotowe produkty do domu. I tu zdaje się być źródło naszych problemów. Chcecie żyć długo? Zdrowo? Ograniczajcie jazdę samochodem i zacznijcie sami sobie robić jedzenie – podpowiadają lekarze.
Geny genami, ale trzeba pamiętać, że nasze nawyki mają olbrzymi wpływ na przyszłe zdrowie. Statystyki mówią jasno. Co najmniej czterech przypadków raka na dziesięć można uniknąć tylko poprzez zmianę stylu życia (dane Cancer Research UK). To jeszcze nic! W przypadku cukrzycy mamy więcej do powiedzenia. Jesteśmy w stanie zapobiec nawet 80 proc. zachorowań tylko poprzez proste zmiany w codziennym życiu (dane stowarzyszenia Diabetes UK). Podobnie jest z chorobami serca.
Dlatego zwyczaje, takie jak zrezygnowanie z jazdy samochodem i jedzenie domowych posiłków, mogą zmienić naszą przyszłość diametralnie. Eksperci z Harvardu pokazali, że jedzenie 11 posiłków przygotowywanych w domu tygodniowo oddala nas od zachorowania na cukrzycę o 13 proc. Dr Hisako Tsuji z Osaki dowiodła, że przesiadka z samochodu do komunikacji miejskiej to o 34 proc. mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy, 27 proc. mniejsza szansa na nadciśnienie i aż o połowę niższe ryzyko nadwagi! Z kolei Kanadyjczycy pokazali ostatnio, że osoby udające się na co dzień do sklepów pieszo o połowę rzadziej mają nadciśnienie.
Ważne, żebyśmy sami przekonali się do zmian. Stanie codziennie rankiem w tłumie czekających na autobus, z domowym jedzeniem w torbie, nie musi być smętnym elementem typowego dnia pracy. Ja to nawet lubię, naprawdę! Zyskujemy wtedy coś bezcennego. I takie podejście to podstawa.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

28.06.2022
„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

27.06.2022
„Nie zawsze musimy ubrudzić sobie ręce po łokcie, żeby mieć satysfakcję i zysk” – mówi trenerka mocnych stron Malwina Faliszewska

26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

25.06.2022