2 min.
Jak dożyć stu lat?

Zdjęcie: shutterstock
Najnowsze
22.04.2021
Szczepienie na COVID-19 a dzień wolny od pracy. To „koszt, który może zostać przez firmy poniesiony”?
21.04.2021
Czy respiratory zabijają a szczepionki to eksperyment „godny Hitlera”? Doktor Michał rozprawia się z teoriami koronasceptyków
19.04.2021
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
18.04.2021
„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?
18.04.2021
„Wasza ‘wolność’ i ‘spisek’ się kończy, kiedy nie możecie złapać tchu”. Ratownik o nagonce na medyków „zaangażowanych w pandemiczny spisek”
Recepta na długie i zdrowe życie? Unikanie jazdy samochodem i przygotowywanie posiłków w domu – taki sekret długowieczności wyłania się z ostatnich badań.
Wraz z postępem cywilizacyjnym zyskaliśmy wiele, ale i sporo straciliśmy. To, co akurat mnie rzuca się szczególnie w oczy, to nasza słabość do wygody. Dopadła nas wygoda poruszania się i wygoda jedzenia. Coraz częściej jeździmy samochodami, jemy w restauracjach, barach, kupujemy gotowe produkty do domu. I tu zdaje się być źródło naszych problemów. Chcecie żyć długo? Zdrowo? Ograniczajcie jazdę samochodem i zacznijcie sami sobie robić jedzenie – podpowiadają lekarze.
Geny genami, ale trzeba pamiętać, że nasze nawyki mają olbrzymi wpływ na przyszłe zdrowie. Statystyki mówią jasno. Co najmniej czterech przypadków raka na dziesięć można uniknąć tylko poprzez zmianę stylu życia (dane Cancer Research UK). To jeszcze nic! W przypadku cukrzycy mamy więcej do powiedzenia. Jesteśmy w stanie zapobiec nawet 80 proc. zachorowań tylko poprzez proste zmiany w codziennym życiu (dane stowarzyszenia Diabetes UK). Podobnie jest z chorobami serca.
Dlatego zwyczaje, takie jak zrezygnowanie z jazdy samochodem i jedzenie domowych posiłków, mogą zmienić naszą przyszłość diametralnie. Eksperci z Harvardu pokazali, że jedzenie 11 posiłków przygotowywanych w domu tygodniowo oddala nas od zachorowania na cukrzycę o 13 proc. Dr Hisako Tsuji z Osaki dowiodła, że przesiadka z samochodu do komunikacji miejskiej to o 34 proc. mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy, 27 proc. mniejsza szansa na nadciśnienie i aż o połowę niższe ryzyko nadwagi! Z kolei Kanadyjczycy pokazali ostatnio, że osoby udające się na co dzień do sklepów pieszo o połowę rzadziej mają nadciśnienie.
Ważne, żebyśmy sami przekonali się do zmian. Stanie codziennie rankiem w tłumie czekających na autobus, z domowym jedzeniem w torbie, nie musi być smętnym elementem typowego dnia pracy. Ja to nawet lubię, naprawdę! Zyskujemy wtedy coś bezcennego. I takie podejście to podstawa.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.04.2021
Oleg Nowak, „Lekarz na kółkach”: Nie myślę o sobie jako o osobie niepełnosprawnej. Po prostu pracuję. Ciało nie może mnie ograniczać

19.04.2021
Justyna Moraczewska: gdybym znała swoją wartość, nie dałabym się uderzyć

17.04.2021
Helen Mirren: Mężczyźni robią to, ponieważ młode dziewczyny są bezbronne. Chodzi o władzę i kontrolę

16.04.2021