3 min.
Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

Ilustracja: shutterstock
16.05.2022
Wyrzucasz liście tych warzyw do kosza? Zupełnie niepotrzebnie. To prawdziwa skarbnica witamin!
16.05.2022
„Nie uważam, żeby politycy i sędziowie mieli decydować o sprawach kobiet”- Nancy Pelosi ostro o antyaborcyjnym prawie
16.05.2022
Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica”
16.05.2022
Wstrząsająca historia z Mariupola. Ranna podczas ostrzału mama 10-letniego Illi zmarła w jego objęciach
15.05.2022
Ćwiczenia na poprawę mobilności barków oraz odciążenie kręgosłupa w części lędźwiowej. Spróbuj!
Statystyki są ponure. Tylko 5 procent z nas wytrwa w noworocznych postanowieniach. Dlaczego? Bo planujemy je zbyt późno. Siłę woli trzeba trenować, i to przynajmniej rok wcześniej…
Tematu postanowień noworocznych pominąć tutaj nie można. Po pierwsze dlatego, że w dużej mierze dotyczą one właśnie zdrowia – według danych OBOP, 42 proc. z nas zapowiada przejście na dietę, rzucenie palenia i ograniczenie picia alkoholu od nowego roku. A po drugie, szkoda zmarnować ten zapał, jaki nam wtedy towarzyszy. Szkoda zmarnować, bo, niestety, okazuje się, że tylko co 20. Polak dopnie swego. Jak już coś postanawiać, to robić! Jednak to nie jest proste, a cała zagadka kryje się w naszym mózgu. Wszystko wskazuje na to, że musimy zacząć trenować siłę woli już nawet rok wcześniej. Inaczej z dużym prawdopodobieństwem nasze plany wezmą w łeb.
Badania dowodzą, że łatwiej wytrwać nam w postanowieniach, które wynikają przede wszystkim z naszej wewnętrznej potrzeby, a nie presji rodziny lub kolegów z pracy. Pewien eksperyment z udziałem 128 otyłych osób jasno pokazał, że osoby, które odchudzają się, bo chcą być po prostu zdrowe, osiągają swój cel częściej, niż te, które robią to pod naciskiem przyjaciół czy rodziny. Druga ważna kwestia to siła woli. Nie myślcie jednak, że można ją mieć lub nie. „Siła woli jest jak mięsień” – uważa psycholog Roy Baumeister, autor cenionej książki Siła woli. Odkryjmy na nowo to, co w człowieku najpotężniejsze – „Jej ilość w dowolnym momencie może wzrastać lub spadać, ale jeśli będziesz ją trenował, stanie się mocniejsza” – uważa. Druga strona medalu jest taka, że siłę woli można przetrenować i wyczerpać…
Zacznijmy od tego, że szare komórki, które za nią odpowiadają znajdują się w korze przedczołowej – to region mózgu leżący najbardziej z przodu, zaraz za czołem. Ta część odpowiada też za pamięć, planowanie, rozważanie konsekwencji oraz hamowanie gwałtownych stanów emocjonalnych. Gdy skupiamy się na postanowieniach noworocznych, potrzebujemy naprawdę dużych pokładów siły woli – tak dużych, że nasz mózg może zwyczajnie tego nie udźwignąć. Tak jak w innym eksperymencie: dwie grupy studentów były poproszone o zapamiętanie ciągu dwóch lub siedmiu cyfr. W międzyczasie zaproponowano im czekoladowe ciasto lub porcję owoców. Okazało się, że studenci, którzy mieli zapamiętać dłuższy ciąg cyfr, dwa razy częściej wybierali kawałek ciasta. Dlaczego? Zdaniem autora – profesora Shiv ze Stanford – te dodatkowe cyfry do zapamiętania obciążyły wspomnianą część mózgu, przez co trudniej było uczestnikom odmówić deseru czekoladowego. Kluczem do sukcesu jest trening.
Baumeister dowiódł, że siła woli to zasilana glukozą prawdziwa forma mentalnej energii, która jest wykorzystywana, gdy starasz się wytrwać w swoich postanowieniach. Dlatego jeśli nie trenujemy, ciężej nam osiągnąć sukces. O tym, jak to robić, pisze w swojej książce. Warto ją przeczytać, aby poznać i wydobyć pokłady, które w nas drzemią i dopiero planować wielkie zmiany. Stawianie sobie noworocznych celów w grudniu może okazać się bowiem ciężarem nie do udźwignięcia. I to ma swoje naukowe uzasadnienie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

16.05.2022
„Ewakuowaliśmy zwierzęta wśród ostrzałów, nie wiedząc, czy uda nam się tym razem dotrzeć do celu”. O ratowaniu kangurów i żółwi w środku nieludzkiej wojny w Ukrainie mówi Timofey Kharchenko

15.05.2022
„Divorce party może być jak publiczny spektakl mający na celu 'odczarowanie’ sytuacji społecznie uznawanej za porażkę”. O tym, czy rozwód zawsze musi oznaczać traumę, mówi socjolog prof. Mariola Bieńko

15.05.2022
„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

14.05.2022