3 min.
Cieplej było tylko za Nerona

Rdzeń lodowy z Antarktydy zawiera informacje o klimacie kontynentu. Źródło: T. Bauska/PAGES 2K NETWORK
22.05.2022
Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę
21.05.2022
Jak odpocząć w czasie krótkiego wyjazdu? Podpowiadamy!
20.05.2022
Znany psycholog obraził modelkę plus size za zdjęcie na okładce magazynu Sports Illustrated. Spotkała go fala krytyki
20.05.2022
Menopauza to nie powód do wstydu! Ale nawet połowa kobiet nie mówi o niej partnerom
20.05.2022
22-letnia kobieta wygląda jak dziecko. Od ludzi mijanych na ulicy słyszy: „Czy ten dzieciak jest w ciąży?!”
Trzy ostatnie dekady XX w. były w Europie najcieplejsze od prawie dwóch tysięcy lat. Tylko w czasach Kaliguli, Klaudiusza i Nerona temperatury były trochę wyższe.
Zbiorowy wysiłek osiemdziesięciu badaczy z całego świata zaowocował najdokładniejszą jak dotąd rekonstrukcją ziemskiego klimatu. Uwzględniono w niej informacje zapisane w ponad 500 naturalnych archiwach klimatycznych – słojach drzew, rdzeniach lodowych, stalagmitach, rafach koralowych, osadach morskich i jeziornych – pochodzących ze wszystkich kontynentów.
Rekonstruowaniem klimatu zajmują się paleoklimatolodzy. Kapitalne zajęcie, pełne przygód! Większość czasu spędza się na podróżach po świecie, szukając kolejnych miejsc do pobrania próbek. Łazi się po jaskiniach, wspina po górach, wędruje po pustyniach i lodowcach lub też nurkuje w oceanach. Może ktoś jest zainteresowany? Na zachętę jako przerywniki w tekście umieściłem fotografie pokazujące wydobycie rdzenia z podwodnej rafy koralowej.
Wiertło drąży rafę zbudowaną przez koralowce Porites lobata. Źródło: Maris Kazmers/SharkSong Photography
W przerwach pomiędzy kolejnymi wypadami trzeba jednak trochę popracować w laboratorium. Autorzy badań, o których piszę, rekonstruowali nie tyle klimat całego globu, co analizowali go kontynent po kontynencie, wychodząc z założenia, że z perspektywy globalnej nie widać wielu istotnych szczegółów. Inaczej zmieniał się klimat w Europie, inaczej w Australii, a jeszcze inaczej w Afryce.
Ale jeden, najważniejszy trend był wspólny dla całej planety: ostatnie dwa tysiące lat upłynęły na niej pod znakiem stopniowego ochładzania się klimatu. Spadek temperatur nie był jednostajny, bo ciepło od czasu do czasu powracało. Na krótko jednak i rzadko te ocieplenia obejmowały większe kawałki globu. Chłód dominował. Jedynie w środku Średniowiecza temperatury wzrosły na trochę dłużej.
Rdzeń jest ostrożnie wyciągany z rafy. Źródło: Maris Kazmers/SharkSong Photography
Trend spadkowy odwrócił się niespodziewanie dopiero w XX w. Temperatury zaczęły rosnąć, osiągając pod koniec stulecia szczególnie wysokie wartości. Tak było na sześciu z siedmiu kontynentów. Wyjątkiem jest Antarktyda, na której nawet w XX w. ogrzewanie nie zostało włączone. Dopiero teraz lody zaczynają tam trochę puszczać.
Jeśli chodzi o Europę, to w ciągu dwóch ostatnich tysiącleci częściej było na niej chłodno, niż ciepło. Po wyjątkowo cieplutkim pierwszym wieku naszej ery, dwa kolejne były już nieco chłodniejsze, choć nadal łagodne. Potem jednak przyszło pierwsze załamanie klimatu, które trwało aż 500 lat. Ciepło powróciło w IX w., ale utrzymało się tylko przez trzy stulecia. Na przełomie XII i XIII w. klimat po raz drugi zmienił się z łagodnego w surowy. Nastała trwająca 600 lat Mała Epoka Lodowa – najchłodniejszy okres w dziejach Europy od końca epoki lodowej.
Ale to już przeszłość. Dziś w Europie temperatury rosną – są już wyższe niż w Średniowieczu i pewnie wkrótce pobiją rekord z czasów Nerona.
A co tam słychać pod wodą?
Gotowe – rdzeń wydobyty! Teraz na statek i do laboratorium. Źródło: Maris Kazmers/SharkSong Photography
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

21.05.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Irena Białówna, pionierka białostockiej pediatrii, stała się bohaterką hiphopowej piosenki

20.05.2022
„Kiedy kobiety będą gotowe do uniesienia spódnicy, to znaczy, że przeszły kolejny poziom emancypacji. Nie mogę się tego doczekać” – mówi Iwona Demko, artystka-waginistka

19.05.2022
Bianka Zalewska, reporterka wojenna: „Można zaakceptować zagrożenie, ciągłe napięcie, chowanie się do schronów. Ale kolejną śmierć?”

16.05.2022