2 min.
Być może najlepszy prezent pod choinkę

Zdjęcie: shutterstock
Najnowsze
13.04.2021
Zdrada emocjonalna – definicja, jak sobie z nią poradzić?
13.04.2021
Współzależność w związku. Jak ją rozpoznać u partnera?
12.04.2021
Endomorfik – kto to, dieta, trening. Jak schudnąć, będąc endomorfikiem?
12.04.2021
„W wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania” – twierdzi Adam Niedzielski
11.04.2021
Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami
Badanie profilaktyczne pod choinką?! A czemu nie? To z pewnością może zmienić w naszym życiu więcej niż kolejna para skarpet.
OK, zgodzę się, że test profilaktyczny „pod choinką” może budzić mieszane odczucia. Ale jako dodatek do książki czy płyty, czemu nie?! Warto zrobić ten gest, bo chodzi przecież o rzecz najcenniejszą…
Zdrowie – jak wynika z sondażu TNS – pojawia się w naszych świątecznych życzeniach najczęściej. Jednak nie zawsze w ślad za tym idą zdrowe prezenty. Oczywiście możemy wręczyć książkę z dietetycznymi przepisami, ale czemu nie wybrać czegoś bardziej osobistego i praktycznego. Na przykład… badanie profilaktyczne w kierunku raka jajnika. To może być najcenniejszy upominek w życiu! Nowa publikacja w „The Lancet” dowiodła, że już samo zachęcenie kobiet do tego konkretnego testu może poprawić o 20 proc. przeżywalność osób z rakiem jajnika.
Chodzi o badanie krwi na stężenie markera CA-125. U wielu kobiet z nowotworem we wczesnym stadium jest on podwyższony. Choć należy pamiętać, że podobny efekt bywa zauważalny w ciąży lub przy stanach zapalnych w obrębie miednicy. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów rak jajnika stanowi drugą przyczynę zachorowań wśród nowotworów złośliwych narządów płciowych kobiet. Jest groźny, gdyż późno wykrywany. Do tego długo nie daje żadnych objawów. Jest też niestety najgorzej rokującym nowotworem ginekologicznym, a wczesne wykrycie z reguły jest zupełnie przypadkowe. Sami widzicie, jak cenne może być odesłanie bliskiej kobiety na takie badanie. Wnioski w „The Lancet” dotyczyły 14-letniej obserwacji 200 tys. kobiet i wskazują na pozytywne efekty profilaktyki.
Badanie markera CA-125 jest jednym z przykładów. Ukochanego mężczyznę, pod pretekstem świątecznego podarunku, możemy odesłać na badanie cholesterolu, glukozy, oznaczenie PSA (białko związane z podejrzeniem raka gruczołu krokowego) lub inne badanie, dostosowane do wieku. Kobietom po 30-tce zaleca się cytologię (badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy), usg piersi lub skontrolowanie poziomu hormonów tarczycy.
Pomyślcie, gdy będziecie szykować prezenty, o takim geście.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

14.04.2021
„Żeby pieniądze nie służyły kupowaniu spokoju sumienia”. Bartek Gardoliński o tym, czy można źle pomagać

14.04.2021
„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

13.04.2021
Marta Frej: Żyjemy w kraju, który oficjalnie nienawidzi kobiet. I nie jest to sytuacja, gdy chce mi się rozśmieszać ludzi

12.04.2021