2 min.
Wszystkie kroki policzone

Źródło: www.stocksnap.io
Najnowsze
01.03.2021
Czy trzeba będzie podpisywać zgodę na seks? Nowa definicja gwałtu budzi kontrowersje
01.03.2021
Dlaczego warto sikać pod prysznicem? Powodów jest mnóstwo!
28.02.2021
Wiecznie jesteś głodna? Sprawdź, jak łatwo sobie z tym poradzić
28.02.2021
Co decyduje o tym, z kim się wiążemy? Tłumaczy neuropsycholożka dr Olga Kamińska [WIDEO]
28.02.2021
Substancja, która znajduje się w opakowaniach plastikowych, może być szkodliwa dla rozwoju dziecka – tak wynika z badania szwedzkich naukowców
Coraz częściej wykorzystujemy najnowsze technologie nie tylko do pracy, ale i do dbania o zdrowie. Być może już niedługo lekarze będą mogli sprawdzać przy pomocy aplikacji w komórkach, czy ruszamy się tyle, ile – dla zdrowia – powinniśmy.
Profesor Tim Lobstein to autorytet w dziedzinie walki z otyłością, szczególnie wśród ludzi młodych. Autor kilkudziesięciu prac naukowych, lider kilku projektów sfinansowanych przez Unię Europejska, wreszcie prezydent World Obesity Federation, organizacji zajmującej się przygotowywaniem i wdrażaniem rozmaitych inicjatyw mających zatrzymać epidemię otyłości w skali globu. Najnowszy pomysł, który zgłosił Lobstein, to wykorzystanie do walki z groźnym schorzeniem nowoczesnych technologii.
– Dzięki nim lekarze mieliby nadzór nad młodymi pacjentami, którym zalecili codzienną porcję aktywności fizycznej – wyjaśnia uczony. – Oczywiście, odbywałoby się to za zgodą samych pacjentów – dodaje, podkreślając, że nie chodzi o to, by kogoś kontrolować na siłę. – Ludzie dość często zapominają o takich miękkich zaleceniach lekarzy jak zmiana diety, czy też wprowadzenie do codziennego grafiku zajęć godzinnego spaceru. Dzielnie przyjmują leki, ale z domu nadal wychodzić nie chcą. Aparatura wywierałaby na nich pewną presję – mówi Lobstein.
Uczony wyobraża to sobie tak: pacjent podczas wizyty w gabinecie dostawałby zestaw sensorów mierzących „indywidualne wydatkowanie energii”. Dane za pośrednictwem łącz bezprzewodowych trafiałyby do komputera. Ten analizowałby, czy delikwent rusza każdego dnia na wycieczkę do parku, jak mu przykazano, czy też wyleguje się na kanapie. De facto to elektronika kontrolowałyby człowieka. Śmiała propozycja, prawda? Niebezpiecznie bliska inwigilacji. Jednak Lobstein jej broni. – Ludziom młodym, zafascynowanym technologiami, powinna się spodobać. Elektronika byłaby przecież ich sprzymierzeńcem – podkreśla.
Projekt nosi nazwę DAPHNE i jest częściowo finansowany przez Brukselę. Uczestniczy w nim kilka akademii medycznych i firm informatycznych. Dwa pierwsze sensory zaprezentowano w połowie maja. Pierwszy jest noszony na przegubie – mierzy puls, opór elektryczny skóry uzależniony od aktywności gruczołów potowych oraz temperaturę skóry i otoczenia. Drugi sensor będzie noszony na biodrze. Ma mierzyć ruch ciała (przy pomocy akcelerometru i żyroskopu). – Tylko lekarz będzie miał dostęp do danych. Nikt więcej – uspokaja naukowiec. Pierwsza grupa pacjentów ma wyruszyć na spacery po parkach Madrytu, Rzymu i angielskiego Leeds jeszcze latem tego roku. Na razie w ramach pilotażu.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

27.02.2021
Paulina Porizkova: Muszę powstrzymywać się od myślenia, że jestem po dacie przydatności, bo czuję, że mój czas jest właśnie teraz!

26.02.2021
„Masaż medyczny to nie masaż erotyczny!”. Przedstawicielki zawodów medycznych mówią STOP

21.02.2021