Przejdź do treści

Wspinaczka – najlepsze destynacje

Wspinaczka – najlepsze destynacje
Wspinanie jest fenomenem wśród sportów, bo fizyczność łączy się tu z metafizyką. Źródło: REPORTER/East News
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Nieustanny stres sprawia, że czujesz się emocjonalnie wypruta? Sprawdź, jak sobie pomóc
Propozycje ćwiczeń na lepszą mobilność
„Bogami nie jesteśmy. Tak samo jak nasi pacjenci miewamy lepsze i gorsze dni”. Powstał film o życiu lekarzy
3 grudnia dniem covidowej żałoby narodowej. Projekt obywatelski upamiętnia ofiary pandemii
Allegro znowu nam to robi. Ich reklama świąteczna „Zobaczmy w sobie to, co najważniejsze” podbija serca i wyciska łzy!

Jeżeli byliście tymi dzieciakami, które każdą możliwą chwilę spędzały na drzewach, murkach lub dachach, a kluczowe rozważania dotyczące podwórkowego życia prowadziliście z pozycji trzepaka, wisząc głową w dół – to nie ma no co czekać. Trzeba ruszyć w skały i zacząć się wspinać!

Wspinanie jest fenomenem wśród sportów, bo fizyczność łączy się tu z metafizyką. To zajawka, która narodziła się, gdy człowiek w swojej wędrówce stanął przed pionową skałą i zapragnął ją pokonać. Za początek alpinizmu niektórzy przyjmują pierwsze zdobycie szczytu Mont Blanc w 1786 roku. Od tamtej pory wspinanie jest oficjalnym sportem i zawsze głośno się o nim mówi. To sport, który dzieli się na wiele odrębnych, wyspecjalizowanych dyscyplin: wspinanie rekreacyjne w skałkach, wspinanie sportowe, wspinaczkę wysokogórską, himalaizm, speleologię oraz skialpinizm. Możliwości jest wiele i każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Dla jednych wspinaczka będzie sportem, dla innych drogą życiową bez potrzeby rywalizacji. Wspinać się można o każdej porze roku, ale lato to dobry czas, by zacząć.

Wspinaczka w wersji polskiej

Wystarczy wyjechać na specjalne kursy wspinaczki skałkowej, by w tydzień poznać podstawy tego sportu i zadecydować, co dalej. Idealnym miejscem na rozpoczęcie wertykalnej przygody jest Jura Krakowsko-Częstochowska, gdzie liczne skałki pozwolą nam postawić nasze pierwsze kroki w pionowym świecie. Potem możemy chcieć tylko więcej.

Po zakończeniu kursu skałkowego naszą przygodę warto kontynuować w Tatrach, doskonaląc poznane techniki skałkowe, by samodzielnie zacząć wspinać się w górach wysokich. Tatry to jedne z najpiękniejszych gór na świecie. Na małym obszarze znajdziemy wszystko, co w wysokich górach powoduje estetyczny zawrót głowy: wiszące dolinki, wysokogórskie stawy, monumentalne ściany. To wspinaczkowe eldorado na wyciągnięcie ręki. Najlepsze miesiące do wspinania i turystyki wysokogórskiej to sierpień i wrzesień. Pogoda jest wówczas bardziej stabilna i mniej deszczowa. We wrześniu będzie też znacznie mniej klapkowych turystów, oblegających Morskie Oko czy rejon Kasprowego Wierchu.

Wspinaczkowe wyzwanie w Europie

Chcemy się wspinać, ale rodzina zgłasza kategoryczne veto, lobbując podczas domowych obrad: morze albo śmierć? Nie pozostaje nam nic innego jak wyjazd do Chorwacji. Na szczęście jest tam Paklenica. To park narodowy położony niedaleko Zadaru, z wysokim na 350 m szczytem Anica Kuk. Rejon ma charakter typowo górski. Znajdziemy tam ponad 100 dróg wspinaczkowych o różnych stopniach trudności (od IV do 8a). Drogi przeważnie są dobrze obite. W miesiącach wakacyjnych największym wyzwaniem będzie upał. Na szczęście ściana Anicy ma wystawkę północną i północno-zachodnią, dlatego do godziny 14 da się tam przeżyć. Warto wstawać wcześnie rano, by po południu wracać nad morze i oddawać się urlopowemu plażowaniu wśród setek nieświadomych piękna i przygody, jakich doświadczamy na wspinaniu.

Wyjazd w lecie nad morze to dosyć traumatyczne przeżycie dla wszystkich ceniących spokój, ciszę i brak tłumów (o to coraz trudniej). Jeżeli poza tym jesteśmy indywidualistami, którzy nie lubią dzielić się wodą z atmosferą, która próbuje wycisnąć z nas siódme poty, poszturchując na urlopie niemiłosiernym upałem od samego rana, to ewidentnie musimy zaszyć się w bardziej umiarkowanym klimacie. Dobrym wyborem będzie Frankenjura. To spory obszar umożliwiający wspinanie, położony między Norymbergą, Bambergiem a Bayreuthem, który oferuje ponad 10 tys. dróg, w większości w skali 6a do 6b. To miejsce zdecydowanie dla osób regularnie się wspinających. Drogi są bardzo dobrze ubezpieczone. Po wyłączeniu wszelkich elektronicznych gadżetów i rozbiciu się na którymś z licznych kempingów możemy zrelaksowani zniknąć z tego świata przynajmniej na dwa tygodnie.

Raj na Seszelach

Jeżeli miejsca na wyciągnięcie ręki nie są zbyt atrakcyjne i z dziada pradziada należymy do rodziny wielkich fabrykantów, a co za tym idzie, na nasze konto wypełniają pulchniutkie liczby, które tylko czekają, żeby je uszczypnąć i wysłać na odpowiednią dietę, to pakujemy szpej, zaczesujemy modną fryzurę, przywdziewamy obowiązkowe Ray-Bany i ogłaszamy wyprawę na Seszele. Wynajdujemy połączenie lotnicze na wyspę Mahé, a będąc już na miejscu, korzystamy z katamaranów. Tak zaczynamy eksplorację raju. Najlepiej udać się na wyspę La Digue. Pierwsze ślady wspinaczkowe w tym rejonie datują się na 1984 rok i zespół Marca i Pierpaola Pretich. Od tego czasu pojawia się tu coraz więcej wspinaczy zostawiających po sobie ślady własnej działalności. Planując drogi wielowyciągowe, musimy odwiedzić masyw Mont Sebert i teren Parku Narodowego „Moren Seychellois”, Silhouette i Wielki Filar na La Digue. Ale zdecydowanie wisienką na torcie jest bouldering w Anse Source d’Argent, czyli wspinanie bez asekuracji po kamieniach wystających prosto z plaży nad samym oceanem. Ich formy są nieokiełznaną wolnością natury i dają nam możliwość wyrafinowanych przechwytów, harmonii ruchu i… niejednej gleby, która na szczęście kończy się na aksamitnym piasku lub w wodzie. Odwiedzając wyspy tego archipelagu, niejednokrotnie poczujemy silną więź z Robinsonem Crusoe, a może nawet zaświta nam myśl, by porzucić cywilizację. Ale komu byśmy o tym opowiedzieli? Przecież nie możemy zostać outsiderami, poza tym obowiązki i cywilizacja dobijają się do nas setkami maili, zdjęć i ofert. Czas wracać, otrzepać piasek ze stóp. Nasze ślady rozmyje ocean wraz z kolejnym przypływem. Ukojenie po smutku, że właśnie pojawiły się napisy końcowe, przyniosą nam niezliczone ilości lajków na fejsie, po tym jak pochwalimy się naszym „takie tam, z wakacji”.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Slackline – aktywność dla tych, którzy chcą popracować nad świadomością ciała

Speedriding – śmigaj jak James Bond!

Speedriding – śmigaj jak James Bond!

Czas na narty!

Czas na narty!

Polaroid Cube: kostka wideo

Polaroid Cube: kostka wideo

Reebok Spartan Race – warto!

Reebok Spartan Race – warto!

Kanioning – najlepsze destynacje

Kanioning – najlepsze destynacje

Jak smartfonem robić zdjęcia pod wodą?

Jak smartfonem robić zdjęcia pod wodą?

Odtwarzacze do fitnessu

Odtwarzacze do fitnessu

Polska na tłuściochy!

Polska na tłuściochy!

Drift, czyli bądź Wajdą swojego losu!

Drift, czyli bądź Wajdą swojego losu!

Douchebags, czyli torby na narty (plus zawiłości angielskiego)

Douchebags, czyli torby na narty (plus zawiłości angielskiego)

Paravelo: rower w przestworzach

Paravelo: rower w przestworzach

Spec-pokrowiec do smartfona

Spec-pokrowiec do smartfona

Breitling Emergency II: zegarek ratunkowy

Breitling Emergency II: zegarek ratunkowy

Kask XXI wieku

Kask XXI wieku

Zajawka dnia: River surfing w Polsce!

Zajawka dnia: River surfing w Polsce!

Pod namiot

Pod namiot

Hike&fly – odlotowe wędrówki

Hike&fly – odlotowe wędrówki

Komputer ci w oko!

Komputer ci w oko!

Siedząc na krawędzi

Siedząc na krawędzi

Jak cyrkowcy!

Jak cyrkowcy!

Wizjer na wodę - Clear Blue Hawai

Wizjer na wodę – Clear Blue Hawai

Robin Hood i paintball

Robin Hood i paintball

Odtwarzacz, z którym da się pływać (i nie tylko)!

Odtwarzacz, z którym da się pływać (i nie tylko)!

Najpopularniejsze

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Jak oddychać? Proste ćwiczenie czyni cuda

Jak oddychać? Kasia Bem przedstawia proste ćwiczenie, które czyni cuda

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Odczuwasz lęk i niepokój, choć nic złego się nie dzieje? Sprawdź, co może ci dolegać

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Inteligencja jako źródło cierpień

Inteligencja jako źródło cierpień. Wysokie IQ nie ułatwia życia

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

smutna kobieta pakująca prezenty świąteczne

Nie lubisz świąt? Nie martw się, to… normalne

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce