Przejdź do treści

Kajakowy reset

Kajakowy reset
Na kajaki po przygodę. Źródło: Magdalena Chodownik/REPORTER
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Czas dać się ponieść. Nasz system operacyjny po całym roku intensywnego użytkowania wymaga przebudowy i postawienia go na nowo. Zamiast zblazowanego pana z działu IT we flanelowej koszuli w kratę wykorzystamy w tym celu kajak. Możemy nadać mu nawet czułe imię – reset. Nie odkryliście jeszcze spływów kajakowych? Najwyższa pora!

Kajaki to jeden z najprostszych sposobów przemieszczania się po akwenach wodnych. Wynaleziony został przez Eskimosów, a do Europy trafił na przełomie lat 50. i 60. XIX wieku. Zapachniało periodykiem dla archeologów? Nic podobnego. Spływ kajakowy to porządna porcja adrenaliny i konkretne wyzwanie dla organizmu. Rzeka ma w sobie niewytłumaczalną magię, potrafi być kapryśna i wystawić nasze wątłe, mieszczańskie ciało na solidną dawkę machania, po której kwas mlekowy tak nas wyłaskocze pod pachami, że przy wieczornym ognisku nie będziemy w stanie podnieść kubka z herbatą.

Kajaki – trochę teorii

Kajakarstwo dzieli się na morskie i śródlądowe, które dodatkowo wyodrębnia kajakarstwo górskie. Podział wynika z rodzaju wód, po których pływamy, oraz budowy kajaka. Zwykły kajak turystyczny jest stabilny, łatwy w sterowaniu i praktycznie każdy radzi sobie z nim bez najmniejszych problemów. Dla prawdziwych wilków morskich, żądnych fal, przybojów i dalekich portów są specjalne kajaki wyprawowe, zwane morskimi. Wymagają one od nas długiej brody, wzroku sięgającego za horyzont, odpowiedniej ilości zmarszczek, wyżłobionych siłą natury oraz refleksji, przynajmniej w stylu Conrada. Czyli, krótko mówiąc – wymagają doświadczenia i nie są polecane na początek. Natomiast małe łupinki, w których trudno utrzymać pion nawet przy brzegu – czyli kajaki górskie – to wariactwo pełną gębą. Bez specjalnego kursu nie mamy nawet o czym marzyć – górska rzeka takich niedoświadczonych smętków wybatoży niejednym odwojem (z którego nie będzie odboju) i zrobi z nas niezły przemiał. Nie warto ryzykować, bo głupio byłoby zaliczyć wpadkę na wakacjach i zakończyć je na ślubnym kobiercu ze Świtezianką…

Kajaki – gdzie się spływa najfajniej?

Początki zawsze bywają trudne, dlatego najlepiej na naszą pierwszą rzeczną przygodę udać się ze zorganizowaną grupą, pod wodzą przewodnika. Nie musi być to wycieczka zakładowa, wystarczy zorganizowany spływ, na którym poznamy tajniki poprawnego wiosłowania i nie nadszarpniemy pozbawionych techniki ramion oraz domowego budżetu (wydatkiem na kupno kajaka).

Dokąd popłynąć, z którego brzegu rzeki zejść? Mamy tyle możliwości, ile darmowych minut u operatora sieci komórkowej, możemy nawet skorzystać z roamingu i udać się w świat. Ale na początek warto zamoczyć wiosła w domowych pieleszach. Większość kajakarzy na swoją obowiązkową listę wpisuje Krutynię, miss mazurskich rzek, której długowłosy nurt spowija Puszczę Pilską i Mazurski Park Krajobrazowy. Nieufnym radzę sięgnąć po Wańkowicza i upewnić się, czy aby na pewno rzeka nie jest przereklamowana i warta naszego wysiłku.

Samotnikom, alterglobalistom oraz podglądaczom życia godowego ptaków radzę wodować na Biebrzy. Bo na Biebrzy ptak się… da podejrzeć. Zachwycalscy będą mogli pstryknąć unikalne selfie z jeszcze bardziej unikalnymi gatunkami skrzydlatych, których biebrzańska ostoja liczy prawie 270 gatunków. Liczne odnogi i starorzecza pozwolą każdemu wetknąć nos w nie swoje sprawy. Nurt powoli i subtelnie będzie nam mówił do widzenia, dzięki czemu da nam czas na ochłonięcie po tym, co zobaczymy. Minusem czekającej nas sielanki są… komary, dlatego musimy być przygotowani i odpowiednio uzbrojeni w preparaty, które obronią nas przed mimowolnym krwiodawstwem.

Lubicie nucić bluesa, żujecie tytoń, chodzicie w ogrodniczkach i jesteście dalekimi krewnymi Sawyera? To tylko Misissipi! Ponieważ jednak dopiero zaczynamy naszą przygodę z kajakarstwem, to Misissipi pozostawimy w sferze domysłów i udamy się nad Wisłę. Kajakiem o wdzięcznym imieniu Brzoza wyruszymy na jej środkową część, między Sandomierzem a ujściem Narwi z Bugiem. Wisła jest perełką na naszym kontynencie. Jest chyba ostatnią tak dużą nieuregulowaną rzeką Europy. Jest wolna i punkrockowa, nie chyli czoła przed cywilizacją, dlatego za każdym razem wydaje się inna, kapryśna, nieokiełznana. Warto jej doświadczyć i dać się ponieść jej nurtowi. Poczujecie tam wolność, poczujecie ogień jak na koncercie Siekiery w Jarocinie, a na każdej mierzei odtańczycie pogo, wrzeszcząc radośnie: oi! Poza tym mieszkańcy stolicy dysponujący wolnym czasem tylko w weekendy mają możliwość wypożyczania kajaków i spłynięcia Wisłą na wybranym odcinku między Kazimierzem Dolnym a Płockiem, samotnie lub z przewodnikiem. By nie być zbyt sentymentalnym na pożegnanie, bez zbędnych słów: z Bugiem, wioślarze!!!

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Elliot Page wydaje książkę, która ma wesprzeć osoby transpłciowe. „Nasze człowieczeństwo jest regularnie 'dyskutowane w mediach'”

5 ćwiczeń, które zapobiegają rwie kulszowej /fot. iStock

5 ćwiczeń, które zapobiegają rwie kulszowej 

Kierowniczka sieci IKEA uniewinniona. Słusznie zwolniła pracownika za homofobiczne wpisy

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

Polska znów oddycha smogiem. Jak zabija smog?

Chodź dla zdrowia! Ile kalorii spala spacer? Sposoby na jego urozmaicenie  / istock

Chodź dla zdrowia! Ile kalorii spala spacer? Sposoby na jego urozmaicenie  

Sekcja zwłok pokazana w telewizji / materiały prasowe Channel 4

Po raz pierwszy w telewizji pokazano prawdziwą sekcję zwłok. Wszystko dzięki 30-latce, która przekazała swoje ciało naukowcom

Jakich argumentów używają sprawcy kobietobójstwa? Wyjaśnia Centrum Praw Kobiet

„Sprawcy zabójstwa kobiet używają absurdalnych argumentów”. Wyliczają je członkinie Centrum Praw Kobiet

Czasami nie wiesz, co odpowiadać na zadawane ci pytania? Psycholożka ma kilka gotowych odpowiedzi na te, których wolałabyś nie usłyszeć / istock

Czasami nie wiesz, co odpowiadać na zadawane ci pytania? Psycholożka ma kilka gotowych odpowiedzi na te, których wolałabyś nie usłyszeć

Książę Harry

Książę Harry w stroju superbohatera w ważnej sprawie. Jego słowa wyciskają łzy

zima

5 powodów, by wyjść z domu zimą

Kobieta siedziała w pełni ubrana i opowiadała o swojej chorobie, a lekarz „badał wyraz jej oblicza” – jak kiedyś leczono choroby kobiece

Hiszpania mówi "nie" zabawkom przypisanym do płci dziecka i stereotypowym reklamom. Od 1 grudnia obowiązuje nowe prawo

Hiszpania mówi „nie” zabawkom przypisanym do płci dziecka i stereotypowym reklamom. Od 1 grudnia obowiązuje nowe prawo

"Dlaczego nie odeszła wcześniej?" to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom, jeśli przemoc zakończyła się morderstwem kobiety / istock

„Dlaczego nie odeszła wcześniej?” – to pytanie najczęściej stawiane ofiarom przemocy lub ich rodzinom. Znamy odpowiedź

Dentobus na kółkach przyjedzie do twojego dziecka. Sprawdź, gdzie się zatrzyma

Jak działać i pracować efektywnie, by nie przesadzić i nie stać się więźniem własnych celów, radzi psycholog Monika Romanowska: „Do tego trzeba uruchomić swój wewnętrzny barometr”

Nie tylko na oddziale, ale też podczas badania. Superbohaterowie zyskują nowe moce. „Reakcje dzieci są niesamowite”

Stephanie Frappart pierwszą kobietą w historii, która poprowadzi mecz piłkarskich mistrzostw świata / gettyimages

Stephanie Frappart pierwszą kobietą w historii, która poprowadzi mecz piłkarskich mistrzostw świata!

Kuriozalna sytuacja. Blogerka z niepełnosprawnością nie mogła obejrzeć filmu… o wykluczeniu

10 sposobów Jagny Niedzielskiej na to, jak cieszyć się świętami i nie wydać za dużo / istock

10 sposobów Jagny Niedzielskiej na to, jak cieszyć się świętami i nie wydać za dużo

Do lekarza poczekasz dłużej niż 10 lat temu. Do jakich specjalistów najtrudniej się dostać?

Kosmetyki „cruelty free” – jak rozpoznać produkty nietestowane na zwierzętach?

Gaslighting słowem roku 2022 / istock

„Gaslighting” słowem roku 2022 według słownika internetowego Merriam-Webster. „Jest wszechobecny”

Cara Delevingne przekazała swój orgazm nauce. Robi to dla kobiet / gettyimages

Cara Delevingne przekazała swój orgazm nauce. Robi to dla kobiet

×