2 min.
Filmy przyrodnicze – na wysokie IQ

Filmy przyrodnicze pobudzają pracę mózgu, zdjęcie: shutterstock
20.05.2022
Ukraińska infolinia dla ofiar gwałtów. To co słyszą pracownicy, przeraża. „To pogwałcenie moralności cywilizowanego świata”
19.05.2022
Victoria Beckham o współczesnych kanonach piękna: „Nie chodzi o bycie w określonym rozmiarze. Chodzi o to, by wiedzieć, kim się jest i być szczęśliwym w swojej skórze”
19.05.2022
Wstrząsająca relacja polskiego lekarza z Ukrainy: „Weszli na OIOM, związali lekarza, który tam był, kazali mu klęczeć, a w usta włożyli mu granat”
18.05.2022
Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze
18.05.2022
„W imieniu Rzeczpospolitej Polskiej mojej córce dano w twarz” – pisze Piotr Jacoń, dziennikarz i ojciec transpłciowej Wiktorii
Filmy przyrodnicze na lekcji geografii czy biologii oznaczały dla ciebie okazję do drzemki? Dużo straciłeś. Najnowsze odkrycia dowodzą, że takie seanse pobudzają pracę mózgu i zdolności językowe lepiej niż komputerowe gry na inteligencję!
To udowodnione naukowo. Psycholodzy z University of New South Wales (Uniwersytetu Nowej Południowej Walii) w Sydney przeprowadzili eksperyment na 135 australijskich urzędnikach. Podzielili ich na dwie grupy. Pierwsza przez szesnaście tygodni codziennie grała w grę komputerową wymagającą koncentracji i logicznego myślenia. Druga grupa w tym czasie oglądała krótkie filmy przyrodnicze, a po seansie musiała odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących zaprezentowanego filmu. Podczas wykonywania tych zadań mózgi graczy działały na pełnych obrotach. Tymczasem sekcja „filmowa” była wyraźnie znudzona. Większość urzędników wręcz ostentacyjnie ziewała… A wyniki eksperymentu zaskoczyły wszystkich!
Osoby wychodzące z seansu filmowego były bardziej zrelaksowane, zadowolone z życia, pewne siebie i – niespodzianka – elokwentne! Tymczasem graczom nie poprawił się ani nastrój, ani poziom inteligencji. Takich wyników nie spodziewali się sami badacze. Jak je wytłumaczyć? Zdaniem psychologów gry komputerowe wymagają skupienia, koncentracji, taktycznego myślenia i wyobraźni przestrzennej. Czasem to naprawdę duży wysiłek intelektualny i mózg pracuje wtedy intensywnie, ale kiedy tylko gra się kończy, przechodzi w stan spoczynku.
Natomiast podczas oglądania filmu widok przyrody działał na widzów wyciszająco i relaksująco. A w takim nastroju najlepiej przyswajamy nowe informacje i najszybciej się uczymy. Dlatego nawet jeśli głos filmowego lektora brzmi monotonnie, i tak całkiem nieświadomie zapamiętujemy to, co mówi. A przy okazji odświeżamy i uzupełniamy swój słownik. To dlatego na zadawane po filmie pytania urzędnicy odpowiadali nie tylko bezbłędnie, ale też kwieciście.
To co, dziś wieczorem zamiast serwisów informacyjnych Animal Planet albo National Geographic?
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.05.2022
„Kiedy kobiety będą gotowe do uniesienia spódnicy, to znaczy, że przeszły kolejny poziom emancypacji. Nie mogę się tego doczekać” – mówi Iwona Demko, artystka-waginistka

19.05.2022
Bianka Zalewska, reporterka wojenna: „Można zaakceptować zagrożenie, ciągłe napięcie, chowanie się do schronów. Ale kolejną śmierć?”

16.05.2022
„Ewakuowaliśmy zwierzęta wśród ostrzałów, nie wiedząc, czy uda nam się tym razem dotrzeć do celu”. O ratowaniu kangurów i żółwi w środku nieludzkiej wojny w Ukrainie mówi Timofey Kharchenko

15.05.2022