3 min.
Centymetry mają znaczenie

Ilustracja: shutterstock
Najnowsze
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron
14.01.2021
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
14.01.2021
Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]
13.01.2021
8 mitów na temat medytacji według Kasi Bem. Sprawdź, czy któryś z nich cię zaskoczy
Wysoki, niski, szczupły, przy kości. To, jak wyglądamy, ma wpływ nie tylko na naszą atrakcyjność fizyczną. Naukowcy przeprowadzili badania, które wykazały związek pomiędzy wzrostem a… wysokością zarobków.
Podobno nie można oceniać książki po okładce ani człowieka na podstawie jego wyglądu zewnętrznego. Tymczasem okazuje się, że nasza aparycja może powiedzieć o nas więcej, niż mogłoby się wydawać. Na przykład odzwierciedlić stan naszego portfela…
Australijscy naukowcy w przeprowadzonych badaniach wykazali, że wzrost ma znaczący wpływ na wysokość zarobków. Związek ten jest silniejszy w przypadku mężczyzn. Już 20 cm różnicy wystarczy, aby roczne dochody powiększyły się nawet o 2 tysiące złotych. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy wzrost ma wpływ również na kondycję psychiczną. Wyniki znów wypadły na korzyść wyższych osób. Okazało się, że wystarczą 2 cm poniżej średniej wzrostu (176,3 cm) u mężczyzn oraz 1,3 cm u kobiet (średnia – 163,2 cm), aby odnotować więcej odpowiedzi o negatywnym zabarwieniu emocjonalnym. Niższe osoby częściej dla opisania stanu swojego ducha używały takich określeń jak „smutek”, „złość” czy „zmartwienie”.
Genetyczne benefity
Jakby jeszcze wysokim było mało przywilejów – naukowcy postanowili pójść dalej, aby zrozumieć, co konkretnie wpływa na te różnice. Tym razem do eksperymentu przystąpiła grupa badaczy z uniwersytetu w Edynburgu. W badaniu wzięło udział blisko 7 tysięcy Szkotów. Punktem wyjścia było zbadanie poziomu inteligencji, który określono według czterech parametrów: umysłowego czasu reakcji, umiejętności językowych, szybkości przetwarzania informacji oraz zdolności zapamiętywania. Wyniki wykazały mocny związek pomiędzy wzrostem a IQ, na niekorzyść osób o niższym wzroście. Według naukowców za tę zmienną w 70 proc. odpowiedzialne są geny, a pozostała część to czynniki środowiskowe.
Coś za coś
Nie należysz do najwyższych osób? O swoją karierę nie musisz się aż tak bardzo martwić – czwórka najbogatszych ludzi świata, w tym oczywiście przodujący Bill Gates, to wcale nie są olbrzymy. Żaden z panów nie przekroczył nawet 180 cm wzrostu. Ponadto, jak wynika z kolejnych badań, niższe osoby mają szanse na dłuższe życie. Sprawa jest niezwykle logiczna – wyższy człowiek to więcej komórek, a więcej komórek to wyższe ryzyko mutacji i wystąpienia nowotworów. Wysocy częściej też cierpią na schorzenia układu oddechowego i układu krążenia. Na dodatek, jak pokazuje eksperyment przeprowadzony przez badaczy University of Aberdeen, wyższe osoby częściej padają ofiarami ukąszeń owadów. Wydzielają bowiem więcej ciepła, potu i innych substancji chemicznych, które dla insektów są obietnicą wyśmienitego posiłku.
Jesteś ciekawy, ile tak naprawdę mierzysz? Odwiedź Centrum Stworzone dla Zdrowia w Gdańsku i sprawdź swój wzrost. Zmierzysz tam również wiele innych niezwykle istotnych dla twojego zdrowia parametrów, a dzięki interaktywnym aktywnościom będziesz mógł poznać tajemnice swojego organizmu. Więcej znajdzecie także na profilu Stworzone dla Zdrowia.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

13.01.2021
Hanka Grupińska: wydaje się, że świat ultraortodoksji żydowskiej jest bardziej otwarty i respektujący prawa kobiet niż polski kościół katolicki

09.01.2021
Helena Pyz: Oni wiedzą, że ja wiem, co to jest ból i strach. Mam za sobą te wszystkie przeżycia, a to bardzo pomaga

06.01.2021