Przejdź do treści

9-letnia Sasza, okaleczona podczas bombardowania w Buczy, otrzymała pomoc. „Zasługuje na życie bez bólu i ograniczeń” – podkreśla Ołena Zełenska

9-letnia Sasza, okaleczona podczas bombardowania w Buczy, otrzymała nieocenioną pomoc. "Zasługuje na życie bez bólu i ograniczeń" – podkreśla Ołena Zełenska
9-letnia Sasza, okaleczona podczas bombardowania w Buczy, otrzymała nieocenioną pomoc. "Zasługuje na życie bez bólu i ograniczeń" – podkreśla Ołena Zełenska / fot. Facebook
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

9-latka z Ukrainy, Sasza Filipczuk, znalazła się w środku bombardowania w Buczy, w marcu tego roku. W rezultacie została poważnie ranna i straciła lewą rękę. Dzięki pomocy Ambasady Ukrainy w USA, Domu Ukraińskiego w Waszyngtonie i kliniki Unlimited Tomorrow dziewczyna została zoperowana i otrzymała nowoczesną protezę. „Życzę jej, aby całe zło, którego doświadczyła, zostało w tyle” – napisała w mediach społecznościowych pierwsza dama Ukrainy.

Poszkodowana w masakrze w Buczy

Podczas bombardowania w ukraińskiej Buczy, które miało miejsce w lutym i marcu 2022 r. i zostało okrzyknięte rzezią w Buczy, rosyjskie wojska zamordowały ponad 400 nieuzbrojonych ukraińskich cywilów. Wiele osób także zostało rannych. Wśród nich były również dzieci, m.in. 9-letnia Sasza Filipczuk, która została postrzelona w lewie ramię, gdy uciekała przed strzałami kierowanymi przez wojska rosyjskie.

Wraz z dziewczynką była jej rodzina. Ojciec Saszy zginął na miejscu, zostały z nią tylko jej mama i siostra, z którymi ukrywała się przez dwa dni w schronie, znosząc ogromy ból. Dopiero po tym czasie trafiła do szpitala, w którym lekarze musieli jej amputować niemal całą lewą rękę, ponieważ w ranę wdała się gangrena.

„Myślałam, że to koniec. Nie wiem, dlaczego Rosjanie mnie postrzelili. Mam nadzieję, że to był wypadek i że nie chcieli mnie skrzywdzić – mówiła dziewczynka cytowana przez „Daily Mail”.

Ratunkiem dla 9-latki okazał się bardzo kosztowny wyjazd do Stanów Zjednoczonych, który został sfinansowany dzięki programowi „Niezniszczalni”, realizowanemu przez Ambasadę Ukrainy w USA i Dom Ukraiński w Waszyngtonie. W klinice Unlimited Tomorrow w USA Saszy wszczepiono nowoczesną, najlżejszą na świecie protezę o nazwie TrueLimb, którą placówka udostępniła jej bezpłatnie.

Ślub w cieniu wojny w Ukrainie / instagram daria_steniukova

„Znosiła niesamowity ból”

„Po raz pierwszy od marca Sasza może robić zwykłe rzeczy obiema rękami.  (…) Znosiła niesamowity ból. A dzisiaj chcę podzielić się dobrą wiadomością. Sasza wreszcie ma nową rękę” – pisze na swoim profilu na Instagramie pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

Jak przekazuje Zełenska, 9-latka razem ze swoją rodziną po operacji poleciała do Kanady, ponieważ w Ukrainie wciąż jest niebezpiecznie.

„Życzę jej, aby całe zło, którego doświadczyła, zostało w tyle. Bo Sasza, jak wszystkie ukraińskie dzieci, zasługuje na życie bez bólu i ograniczeń” – dodaje żona prezydenta Ukrainy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.