Przejdź do treści

3 grudnia dniem covidowej żałoby narodowej. Projekt obywatelski upamiętnia ofiary pandemii

Kobieta w odzieży ochronnej
Dziś "Dzień covidowej żałoby narodowej" - projekt obywatelski upamiętniający ofiary pandemii/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Francja wprowadziła zakaz „terapii konwersyjnej” wobec osób LGBTQIA+. „Bycie sobą nie jest przestępstwem” – skomentował prezydent Emmanuel Macron
Jednorazowość na poziomie plastikowej słomki? Jagna Niedzielska o… rajstopach
Lustrzany mózg, czyli zachowania zaraźliwe
W ciąży mózg kobiety się… kurczy. Poznaj 5 zaskakujących faktów dotyczących kobiecego ciała
Trening – 12 sygnałów, że przesadzasz!

„Mimo iż mamy już 178 tysięcy nadmiarowych zgonów w pandemii COVID-19 w Polsce, to nie mieliśmy ani jednego dnia żałoby narodowej z tego powodu” – czytamy w komunikacie wydarzenia zorganizowanego w mediach społecznościowych. By uczcić zmarłych na COVID-19 w Polsce powstał projekt obywatelski ustanawiający dzień covidowej żałoby narodowej na 3 grudnia.

Dzień covidowej żałoby narodowej

Od niemal dwóch lat żyjemy w „nowej rzeczywistości”, jak zwykło się o mówić od czasu, kiedy światem wstrząsnął koronawirus SARS-CoV-2. Od marca 2020 roku codziennie o 10.30 Polacy dostają informację o liczbie nowych przypadków zakażenia i zgonów w wyniku COVID-19.

I choć zdawało się, że jesteśmy bliżej zakończenia pandemii niż dalej, w ostatnich miesiącach znów jesteśmy świadkami wciąż rosnącej liczby zakażeń i kolejnych zgonów. Pomimo jednak, że pandemia trwa już prawie dwa lata, w naszym kraju nikt nie zarządził żałoby narodowej. By uczcić ofiary pandemii, psychoterapeuta Maciej Roszkowski wraz z przedstawicielami środowisk medycznych i naukowych wziął sprawy w swoje ręce.

„Mimo iż mamy już 178 tysięcy nadmiarowych zgonów w pandemii COVID-19 w Polsce, to nie mieliśmy ani jednego dnia żałoby narodowej z tego powodu.

Ogłaszamy 3 grudnia dniem covidowej żałoby narodowej w Polsce” – czytamy komunikat na profilu wydarzenia na Facebooku.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

BESTSELLER
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
90,00 zł
Polska znalazła się na czerwonej liście USA. „Podróżni mogą być narażeni na ryzyko infekcji”

„Co 200 osoba w Polsce będzie ofiarą pandemii”

„Każdy z nas będzie znał kogoś, kto z powodu COVID-19 zmarł” – mówił w listopadzie ubiegłego roku lek. Bartosz Fiałek. Wtedy jego słowa wielu wydawały się nierealne, jednak jego scenariusz się ziścił.

Powiedzmy sobie jednak wprost, kolejna fala pandemii i rosnące liczby na nikim już nie robią wrażenia. Coraz mniej osób przestrzega środków bezpieczeństwa, a szczepienia stanęły w martwym punkcie. Jak jednak zaznaczają organizatorzy całej akcji, „co 200 osoba w Polsce będzie ofiarą pandemii”, a za każdą z tych cyfr kryje się po prostu człowiek i tragedia całej jego rodziny. Warto również zaznaczyć, że w większości przypadków bliscy nie mieli okazji pożegnać się ze zmarłą/ym. Wiele osób w wyniku nałożonej kwarantanny lub zarażenia się koronawirusem nie miało nawet możliwości uczestniczenia w pogrzebie.

Nie zapominajmy też, że ofiary pandemii to nie tylko zakażeni. Z powodu przeciążonego systemu ochrony zdrowia, bez odpowiedniej opieki pozostają pacjenci z innymi chorobami.

„Aktualnie znowu umiera kilkaset osób dziennie z powodu COVID-19, a w ciągu najbliższych miesięcy umrze minimum kolejne kilkadziesiąt tysięcy osób na COVID-19 oraz z powodu przeciążenia systemu zdrowotnego w Polsce, a my każdego dnia powiększamy skalę długu zdrowotnego.

Bardzo możliwa liczba nadmiarowych zgonów w Polsce to za parę miesięcy 200 tysięcy osób, co stanowi aż 0,5 proc. ludności Polski. Co 200 osoba w Polsce będzie ofiarą pandemii i nieudolności władz w radzeniu sobie z nią. A nasze państwo nie zorganizowało i nie planuje zorganizować ani jednego dnia żałoby narodowej z tego powodu. Dlatego bierzemy sprawy w swoje ręce i 3 grudnia ogłaszamy w Polsce dzień covidowej żałoby narodowej” – czytamy.

Kobieta trzyma się za szyję

W jaki sposób przyłączyć się do covidowej żałoby narodowej?

Dzień covidowej żałoby narodowej, który jest wyznaczony na 3 grudnia, nie został oficjalnie zatwierdzony, a jest obywatelską inicjatywą. Wszystko zależy więc od nas. Co należy zrobić, żeby się przyłączyć? Organizatorzy wymieniają:

  • Tego dnia ubierz się na czarno.
  • O 18:00 zgaś w domu światło na 20 minut i zapal w oknie świeczkę ku pamięci tych, którzy umarli i umrą w trakcie tej pandemii w Polsce. Zapalmy minimum 178 tysięcy świeczek w oknie ku pamięci dotychczasowych 178 tysięcy ofiar pandemii w Polsce.
  • Jeśli ktoś z twoich bliskich umarł w wyniku COVID-19 lub przeciążenia systemu zdrowia albo otarł się o śmierć z tego powodu podziel się z innymi twoimi emocjami z tym związanymi. To dzień dla ciebie, gdzie możesz poczuć i wyrazić w pełni swój lęk, zagubienie, smutek, złość, bezradność, a czasem i ulgę, jaka wiążę się ze śmiercią bliskiej osoby. Wszystkie twoje uczucia z tym związane są w porządku, a konstruktywny proces radzenia sobie z żałobą zaczyna się od dopuszczenia w sobie różnych, często sprzecznych uczuć wynikających ze śmierci bliskiej osoby.
  • Przypomnij innym o tym, że istnieje bardzo skuteczny (w 90 proc. po dwóch dawkach, a po 3 w 98 proc.) sposób zapobiegnięcia śmierci z powodu COVID-19 – szczepionki.
  • Przypomnij rządowi RP o tym, że abdykacja z kontroli pandemii, jaką aktualnie stosuje, doprowadza do kolejnych dziesiątek tysięcy zgonów na COVID-19, w wyniku przeciążenia systemu ochrony zdrowia oraz długu zdrowotnego, jaki to aktualnie nam generuje. Nie czekaj aż ty lub ktoś z bliskich będzie ofiarą tej abdykacji. Domagaj się reakcji tu i teraz. Przykłady Portugalii, Włoch lub Francji pokazują, iż mając bardzo skuteczne narzędzie – szczepionki, odpowiedzialny rząd może doprowadzić do sytuacji, że właściwie mało kto umiera teraz na tę chorobę. To też jest możliwe w Polsce, tylko trzeba o to zawalczyć – podsumowują.

Wydarzenie dostępne jest tu -> Dzień covidowej żałoby narodowej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Mordercy, zaraziliście moją córkę!”. Medycy z pierwszej linii frontu o zachowaniach antyszczepionkowców /fot. Getty Images

„Mordercy, zaraziliście moją córkę!”. Medycy z pierwszej linii frontu o zachowaniach antyszczepionkowców

„Co piąta kobieta wciąż doświadcza przemocy położniczej. Czasami słowa lekarzy aż wstyd przytoczyć” – mówi prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku

Dr Agnieszka Kwiatkowska: W Polsce rosną skrajne bieguny, polaryzacja społeczna może mieć znacznie poważniejsze skutki niż pandemia

Dr Agnieszka Kwiatkowska: W Polsce rosną skrajne bieguny, polaryzacja społeczna może mieć znacznie poważniejsze skutki niż pandemia

„Pusty talerz przestał być tylko symbolem. Stał się realnością, która boleśnie konfrontuje” – o świętach w czasach pandemii rozmawiają psychoterapeutki

Kobiety

Niewliczanie osób zaszczepionych na COVID-19 do limitu – jak teoria wygląda w praktyce? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

„Polityka jest częstym tematem w naszych gabinetach”. O rzeczywistości po pandemii mówią Bogdan de Barbaro i Dominika Dudek

Szczepionki

„Szkoda, gdy słyszysz, że człowiek się nie zaszczepił, bo brat-dekarz mu odradzał” – pisze Pan Pielęgniarka

Lekarze w uniformach

WHO: Europa ponownie staje się epicentrum pandemii COVID-19

Nastolatka po szczepieniu

Włochy. Nastolatka wygrała w sądzie ze swoim ojcem, który sprzeciwiał się szczepieniom na COVID-19

Kolejki do szczepień w Austrii

„Panika sznyclowa” i długie kolejki do szczepień. Powód? Nowe obostrzenia sanitarne w Austrii

Dostali błędne skierowania na kwarantannę

Dostałaś skierowanie na kwarantannę? To może być błąd systemu. GIS przeprasza

Lukasz Sakowski, fot. archiwum prywatne

„W pseudonaukę częściej wierzą osoby wykształcone, z dużych miast. Gorzej wykształceni nie kontestują ugruntowanej wiedzy”. Z Łukaszem Sakowskim rozmawiamy o jego „Bioksiążce”

Lotnisko

Izrael. Pięcioletni zakaz wjazdu do kraju dla turystów z fałszywym paszportem szczepionkowym

Kobieta w sklepie

Sypią się mandaty za brak maseczek ochronnych! Ponad 2 tys. osób ukaranych w jeden dzień

Niemal pół tysiąca złotych za przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Tak postanowił parlament w Wilnie

Cmentarze 1 listopada - czy będą znów zamknięte?

Cmentarze 1 listopada znowu będą zamknięte? Jest komentarz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Przez pandemię spadła oczekiwana długość życia, nawet o dwa lata. Tak źle nie było od II wojny światowej

Przez pandemię COVID-19 spadła średnia długość życia w USA i Europie. Jest najniższa od II wojny światowej

Polska na „czarnej liście” w Hiszpanii. Chodzi o ryzyko zarażenia koronawirusem

Polska na „czarnej liście” w Hiszpanii. Chodzi o ryzyko zarażenia koronawirusem

Kobieta siedzi na łóżku z laptopem

Uważaj na fałszywy SMS o nałożonej kwarantannie. Mazowiecki sanepid ostrzega: nie klikajcie w podany link!

Anglia rezygnuje z certyfikatów covidowych

Anglia rezygnuje z certyfikatów covidowych. „Nie będziemy kontynuować planu wprowadzenia paszportów szczepionkowych”

Joe Biden ogłasza obowiązek szczepień dla pracowników

Joe Biden ogłasza obowiązek szczepień dla pracowników. „To nie jest sprawa wolności czy osobistego wyboru”

dr Beata Rajba, psycholożka, członkini Psychology Unit for Public Health w Dolnośląskiej Szkole Wyższej /fot. archiwum prywatne

„Nasze relacje po pandemii staną się lepsze jakościowo, bardziej autentyczne, nawet jeśli będzie ich mniej”. Z psycholożką Beatą Rajbą rozmawiamy o tym, jak zmieniły się nasze priorytety i kontakty z innymi ludźmi

Szczepionka

Jest plan na jesień. Rząd podał, od jakiej liczby chorych wróci podział na strefy

Molo

Jedno z polskich miast nie zatrudni niezaszczepionych. „Od miesięcy zachęcamy mieszkańców, aby się szczepili”

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Kobieta z lampą w ręce

10 niezdrowych wieczornych nawyków

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Kobieta leży w łóżku

7 rzeczy, które ułatwią poranne wstawanie

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Starsze kobiety ćwiczą

Z każdym rokiem starsi. Jak pokonać lęk przed upływem czasu?

Kobieta biegnie na środku ulicy

Jesteś aktywna fizycznie? Twoje jelita też na tym korzystają

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Zapominasz? To znak, że z twoim mózgiem wszystko jest w porządku

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta ćwiczy

Klatka piersiowa – ćwiczenia rozciągające i wzmacniające

×